A GKI Gazdaságkutató Zrt. 2000 tavasza óta szervez negyedévenkénti felméréseket a vállalatok, az ingatlanfejlesztők és -forgalmazók, valamint a lakosság ingatlanpiaci terveinek, szándékainak és kilátásainak feltérképezése céljából. A GKI fővárosi ingatlanpiaci indexe szintetizálja az egyes részpiacok (a lakás-, az iroda-, üzlethelyiség- és a raktárpiac) várható helyzetét, s ezzel összefoglaló képet ad az ingatlanpiacról.
A GKI fővárosi ingatlanpiaci indexének értéke 2010 júliusában -31,8, ami a megelőző felméréshez viszonyítva lényegében stagnálást jelent. A jelenlegi érték mindössze két és fél ponttal magasabb az évtizedes minimumnál, amit 2009. júliusában regisztráltunk. Az egy negyedévvel ezelőtti felméréshez képest az üzlethelyiség-piaci kilátások minimális romlása, illetve a logisztikai ingatlanok piacát érintő várakozások némi erősödése következett be. A lakás- és az irodapiac kilátásai gyakorlatilag változatlanok. A piaci szereplők a 2011 közepéig terjedő időszakban csak a raktár- és az ipari ingatlanpiacon számítanak némi élénkülésre. Az ingatlanfejlesztők - az irodapiac kivételével - kevésbé borúlátóak, mint az ingatlan-forgalmazók és -tanácsadók.
A magyarországi lakáspiacra vonatkozó helyzetértékelések 2008 és 2009 júliusa között felmérésről-felmérésre romlottak, majd egyfajta hullámmozgás kezdődött. Áprilisban javult, júliusban romlott a piaci helyzet értékelése, az összesített júliusi megítélés szinte pontosan megfelel a januárinak. Budapesten az egyes piaci szegmensek megítélése alig változott. Az előző felméréshez képest romlottak a helyzetértékelések a pesti zöldövezetet és az észak-pesti panellakásokat illetően, a többi szegmensben változatlan az értékelés (azaz a bekövetkezett változások hibahatáron belüliek). A vidéki körzetekben - a panellakások kivételével - általános a romlás. A válaszadó ingatlanfejlesztő és -forgalmazó vállalkozások a következő 12 hónapban a fővárosban legtöbb szegmensében változatlan, a vidéki régiókban némileg javuló piaci helyzetre számítanak. A 2010. júliusi felmérés eredményei szerint a lakásépítésre és -vásárlásra vonatkozó lakossági várakozások az előző negyedévhez képest még szerényebbé váltak.