Az innováció, mint a kibontakozás lehetősége

Gazdaság - 2009-03-17

Parkok Közhasznú Egyesület (IPE), a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal felkérésére Debrecenben.

A rendezvényen áttekintették a recesszióval összefüggő intézkedéseket, az Új Magyarország fejlesztési terv (UMFT) operatív programjainak módosításait, illetve a várható pályázati lehetőségeket. Szó volt a jövőbeni kibontakozás esélyeiről és lehetőségeiről, a fellendülést előmozdító akciókról és finanszírozási konstrukciókról, amelyek a vállalatok talpon maradása mellett versenyképességük javítását is szolgálni képesek.

Az előző időszak pályázataihoz hasonlóan 2009-ben is 2,7 milliárd Ft-ot pályázati konstrukció nyílik meg az ipari parkok és ipari területet működtető szervezetek számára. - mondta el beszámolójában Hiripi Emese. Az Észak-Alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség Kht. csoportvezetője arról is tájékoztatott, hogy társadalmi egyeztetés alatt áll az a kiírás, amelyben az ipari parkokba betelepült cégek ez év áprilisától telephelyfejlesztésre pályázhatnak.

A 2009-2010-es, kormány által elfogadott akciótervből tájékozódhatnak a várható pályázati kiírásokról, amelyek jelenleg előkészítés alatt állnak. Valamint a www.eszakalfold.hu és az www.nfu.gov.hu internetes oldalon mindig megtalálhatóak az aktuális kiírások, pályázati felhívások.

Válság idején nagyon fontos a tudásról, a kutatás-fejlesztésről és innovációról beszélnünk.- ezt már Dr. Lippényi Tivadar, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal elnökhelyettese mondta. Szerinte azzal tud fennmaradni egy cég, ha versenyképesebb mint a másik. A vállalkozásoknak fel kell ismerniük, hogy mire képesek, milyen tudásra, milyen kutatási eredményre van szükségük, így tarthatják meg versenyképességüket. Az elnökhelyettes szerint az a cég, amelyik nem fejleszt, nem kutat, nem használja ki a kutatási eredményeket, halálra van ítélve.

A jövő szempontjából a technológia fejlesztésnek, a megújuló energiaforrás használatának, elterjesztésének, energia- és anyagtakarékosságnak kiemelkedő szerepe lesz, az ez irányú vállalati fejlesztések biztos kitörési irányt jelentenek a válság idején is.

Dr. Lippényi Tivadar szerint Magyarországon az oktatásra, a kutatás-fejlesztésre és innovációra fordítható összegeket nem csökkentették, így az Innovációs Alapban 50 milliárd Ft áll a KKV-k, kutató helyek számára kutatás-fejlesztésre, innovációra. Ha ideszámítjuk az akadémiai, az egyetemi forrásokat valamint a vállalati ráfordításokat, akkor összesen több mint 250 milliárd Ft áll rendelkezésre az innováció elősegítése érdekében. A témában további információk a www.nkth.gov.hu, és a www.innova.eszakalfold.hu oldalakon.

Czágler Péter a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium főosztályvezetője arról beszélt, hogy a magyarországi vállalatok nehéz helyzetben vannak, hiszen a januári-februári nyugat-európai megrendelésektől nagyrészt elestek. Szerinte idén piactisztulás várható, pár tízezer vállalkozást érinthet a válság.

Az NFGM a vállalati méretnek megfelelően, mikro, kis, közép és nagyvállalatok részére hitelgarancia programot dolgozott ki. Minél kisebb egy vállalkozás annál nehezebb helyzetben van, hiszen nem állnak rendelkezésére a működéshez szükséges olyan mértékű finanszírozási források, mint egy nagyvállalat esetében.

Mikro és kis vállalkozások részére kedvezményes kamatozású, maximum 10 Millió Ft-os

fejlesztési, és maximum 6 Millió Ft-os forgótőke hitelt nyújtanak. Itt 58,5 milliárdos keretösszeg áll rendelkezésre. www.mvzrt.hu

Középvállalatok esetében hitelgarancia csomag keretében 900 milliárd forint segíti a válság okozta fizetési gondokat. A nagyvállalatoknak pedig a kormány egyedi megoldásokat dolgoz ki, az adott vállalattal folytatott egyeztetésen keresztül.