“A legnagyobb üzem, a Debreceni Hús, nehéz helyzetben van, folyamatosan veszteséget termel, ami a későbbiekben pénzügyi nehézségeket is okozhatna. A gazdálkodás eredménye az utóbbi időszakban átlagosan havi 105 millió forintos veszteség.“, -mondta Peter Ondro, a Debreceni csoport igazgatótanácsának elnöke.
A Debreceni Hús üzem fejlődésére kedvezőtlen hatással van az anyagköltségek globális emelkedése, az energiaárak és az erősödő forint, amely hatással van az export csökkenésére. A stabilizálás érdekében a cégvezetés javító intézkedések elfogadását javasolja, amelyek anyagbeszerzés, energia és a kiadások, valamint a szolgáltatások terén tervez megtakarításokat. A javító intézkedések ugyanakkor személyzetiköltség-csökkentést is magukba foglalnak, amely az alkalmazottak számát 124-gyel csökkentené. Az átszervezés 72 fizikai munkást, valamint 52 ügyviteli alkalmazottat érintene.
„Meggyőződésünk, hogy a javasolt intézkedések a folyamatos optimalizálással és a termelési volumen növelésével együtt lesznek a kulcsfontosságú eszközök a jelenlegi kedvezőtlen helyzet áthidalásához, valamint hogy versenyképesek maradjunk és hagyományainkat továbbfejleszthessük“, mondta Csomor Atilla, a Debreceni Hús vezérkarának tagja.
Az üzem kész alkalmazottaival szemben minden kötelezettségének eleget tenni, valamint a munkaügyi központtal együttesen igyekszik enyhíteni a létszámcsökkentés következményeit. A SzoleMeat és Csaba Hús üzemekben csak operatív változásokra kerül sor, amelyek nem lesznek jelentős hatással a munkahelyek stabilitására. A cégvezetés ugyanakkor javasolja a székhely Debrecenből Szolnokra helyezését, amit az optimálisabb közlekedéssel és hatékonyabb vezetői modellel indokol.
“Az átszervezési intézkedések nem fogják érinteni a termelési portfóliót. Garantáljuk a termelési partnerek kiszolgálását most és a jövőben is, valamint a Debreceni Hús hagyományos, minőségi termékeinek új piacokra való eljuttatását” – egészítette ki Peter Ondro.