Egy "Alternatív Új Széchenyi terv”

Gazdaság - 2010-09-24
A javaslatban az általánosan megkövetelendő támogatási alapfeltételek a következők: újonnan létrehozott, egy évtizednél nem régebbi szellemi tulajdon (találmány, szerzői mű stb.) hasznosítása valamint a támogatott projekt nem okozhat környezeti ártalmat. A támogatások odaítélésénél előnyt élvezzenek a kis és közepes vállalkozások és kutatóhelyek.

Négy kiemelt irány lett megjelölve: az olajkor utáni metanolgazdaság  előkészítése, a Duna-szabályozás, a mezőgazdaság valamint a turisztika fejlesztése.A támogatásokat három lépcsős, egyszerű és gyors pályázás útján lehetne elnyerni.

 

    A Magyar Feltalálók Egyesülete áttanulmányozta a talpra állás és felemelkedés fejlesztéspolitikai programjaként vitára bocsátott tervet. Az  Új Széchenyi Terv  legnagyobb hibái, a következők:

 

•   Korunk legnagyobb kihívásaira vonatkozó és a magyar társadalmat aktivizáló nagy, hosszú távú célok hiányoznak.

•   A Terv tévutaktól nem mentes.

•   A megfogalmazás körmönfont, nem közérthető és néha pongyola, tárgyi tévedésekkel tűzdelt. Felesleges szövegrészek, ismétlések miatt a Terv olyan hosszú olvasmány, amit az emberek képtelenek végigböngészni

•   A Tervből nem tükröződik névadójának szelleme

 

A tervnek világos válaszokat kellene adnia a következő kérdésekre:

 

I./   Miért a támogatás, mi legyen a Terv általános célja?

II./  Kit/kiket támogassunk?

III./ Mit támogassunk (alapelv és kijelölt irányok)?

IV./ Hogyan támogassunk?

 

A Tervben megfogalmazott válaszok néhol elrejtve vannak, néhol alig megérthetőek, és a fő kérdést illetően, az irányok megjelölésénél nem megfelelő útmutatást adnak.

 

Véleményünk szerint a Tervet át kell dolgozni úgy, hogy a jelzett hibák kiküszöbölődjenek és a fenti kérdésekre világos, magyaros válaszok legyenek benne. Ezt segítendő adtunk közzé az egy nyolc oldalas  Alternatív Új Széchenyi terv  szöveget: http://www.inventor.hu/javaslat/uszt.htm

 

A javaslatban az általánosan megkövetelendő támogatási alapfeltételek a következők: újonnan létrehozott, egy évtizednél nem régebbi szellemi tulajdon (találmány, szerzői mű stb.) hasznosítása valamint a támogatott projekt nem okozhat környezeti ártalmat.

A támogatások odaítélésénél előnyt élvezzenek a kis és közepes vállalkozások és kutatóhelyek.

Négy kiemelt irány lett megjelölve: az olajkor utáni metanolgazdaság  előkészítése, a Duna-szabályozás, a mezőgazdaság valamint a turisztika fejlesztése.

A támogatásokat három lépcsős, egyszerű és gyors pályázás útján lehetne elnyerni.

 

    Kiadó: Magyar Feltalálók Egyesülete (MAFE)

 OS