Egy mozdulattal az energiatakarékosságért, az éghajlatváltozás ellen

Gazdaság - 2009-08-07
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium „Egy mozdulat” elnevezésű környezettudatos energiatakarékossági  programot indít, hogy felhívja a lakosság figyelmét: az áram-, hulladék és víztakarékos életmóddal nem csak a környezetet védik, de kiadásaik is jelentősen csökkenthetők.

A program célja, hogy gyakorlati tippekkel segítse az embereket, mindennapi takarékossági ötleteket adva a kezükbe az energia, víz vagy a hulladék terén.

 

A zöldtárca az „Egy mozdulat” program részeként környezettudatos szemléletformáló road show-t indít a nyári fesztiválokon, hogy az odalátogató fiataloknak energiatakarékossági és egyéb környezetvédelmi tippeket nyújtva segítsen megóvni a bolygót és a pénztárcájukat. Kilenc fesztiválon jelentkezik az „Egy mozdulat” szlogent viselő interaktív zöld stand, ahol egy látványos bemutató eszközökkel felszerelt lakásbelsőben 15 pazarló pontot kell megtalálniuk a játékosoknak Hol egy bedugva felejtett telefontöltővel, hol egy csöpögő csappal folyik el feleslegesen az energia. A road show első állomása a budapesti Gyereksziget, majd további, nagy tömegeket vonzó rendezvényekhez csatlakozik. Szeptember végéig több százezer ember találkozhat az „Egy mozdulat” standdal, mely a Gyereksziget után jelen lesz a Balatonsoundon, a Hegyalja, Bánki és Sziget Fesztiválokon, a Szegedi Ifjúsági Napokon, a Székesfehérvári Zenei Napokon, valamint csatlakozik az augusztus 20-i budapesti rendezvényhez és a szeptemberi Autómentes Naphoz is.

 

Magyarországon az összes felhasznált energia több mint egyharmadát közvetlenül a háztartások fogyasztják el mindennapos tevékenységek során. „Minden egyes alkalommal, amikor lakásunkban fűtünk, vagy hűtünk, ebédet főzünk vagy autóba ülünk, olyan döntéseket hozunk, amelyek hatással vannak környezetünkre.” – mondta Szabó Imre környezetvédelmi miniszter a program bemutatkozó rendezvényén. „Ilyenkor ugyanis földgázt, szenet, benzint égetünk el mi magunk vagy az erőművek, amely során üvegházhatású gázok, elsősorban szén-dioxid jut a légkörbe, ami hozzájárul az éghajlatváltozáshoz. Pedig sokszor csak egyetlen mozdulaton múlik, hogy ez ne így legyen – ezeket az apró, ám fontos mozdulatokat szeretnénk minél több emberrel megismertetni” – tette hozzá a zöldtárca vezetője.