Az új EU-tagok gazdasága még a tavalyinál is gyorsabb ütemben nő az idén, a bécsi Nemzetközi Összehasonlító Tanulmányok Intézete (WIIW) szerint.
A beruházások növekednek, az ipar jól teljesít, a munkatermelékenység a béreknél gyorsabb ütemben nő, a foglalkoztatottság bővül, a munkanélküliség csökken, csupán Magyarország vesztett a csatlakozás pozitív hatásait tekintve, írták az intézet elemzői csütörtökön.
A WIIW legfrissebb konjunktúraelemzéséből - amelyben a kelet-, közép- és dél-európai országokat veszi górcső alá - az tűnik ki, hogy a gazdasági növekedés Csehországban, Magyarországon, Lengyelországban, Szlovákiában és Szlovéniában az idén átlagosan 5 százalékos lesz, a tavalyi 4,3 százalék után. Jövőre az országcsoport hazai össztermékének átlagos növekedése kissé lassulhat, 4,4 százalékra, a WIIW előrejelzése szerint.
Az átlagos munkanélküliség az idén az öt országban 13,9 százalék lesz a tavalyi 14,1 százalék után. Jövőre a WIIW elemzői szerint 13,7 százalékos átlag várható az öt országban. Az elemzés szerint a csökkenő fajlagos költség az egyik oka a sikeres külkereskedelemnek, egy másik a termelés minőségjavításában és átalakításában elért haladás. Jövőre a WIIW szerint az ipari termelés tovább bővül az országcsoportban, nem utolsó sorban az erős fogyasztási kereslet és a beruházások növekedése alapján. Magyarország kivételével a költségvetési politika a növekedést nem akadályozza lényegesen.
A régi uniós tagországok gyengébb növekedése az országcsoport kivitelét nem fékezi jelentősen, állapítja meg a WIIW. - Az egyetlen problémás ország Magyarország - jelentette ki a WIIW igazgatóhelyettese, Peter Havlik. A magyar gazdaság jövőre előreláthatólag 2,3 százalékkal bővül a WIIW szerint, és ez alig nagyobb a régi uniós tagok üteménél.Eközben az infláció, közel megduplázódva, 6 százalék körül várható, és a tavaly 7,2 százalékos munkanélküliség az idén 7,9 százalékosra, sőt, jövőre akár 8,5 százalékosra nőhet, vélik az intézet elemzői. Más új uniós országokban a munkapiaci helyzet folyamatosan javul, a felgyorsult GDP-növekedés jelentősen hozzájárul új munkahelyek teremtéséhez.
(MTI)