Észak-Alföld: több mint százezer bejelentett munkanélküli

Gazdaság - 2008-12-04

 

Az Észak-alföldi régióban már több ezres elbocsátásokkal számolnak. A válság gyorsan, ”bejelentés nélkül” érkezett, így sokan  kész helyzet elé lettek állítva. A kisebb cégeknél a határozott idejű munkaszerződéseket nem újítják meg, másutt a nyugdíjba vonulók munkáját szétosztják a dolgozók között. A nagyobb cégeknél ezeket a trükköket már nem lehet csöndben végrehajtani.

A csoportos létszámcsökkentés okait az MT vonatkozó paragrafusa értelmében a munkáltatónak minden esetben indokolnia kell, és ezt a szándékbejelentésben közölnie kell a munkaügyi központtal is. A bejelentett létszámcsökkentések okaiként legtöbb esetben az elmúlt időszakban a cégek a kereslet csökkenését, a megrendelések hiányát, a szezonalitást, és a felszámolás jelölték meg-tájékoztatta szerkesztőségünket Temesfalvi Miklós, az Észak-alföldi Regionális Munkaügyi Központ főosztályvezetője.

        

A régióban október elejétől 1581 dolgozó elbocsátásának a szándékát jelentették be. Hajdú-Bihar megyében 616, Szabolcsban 517, míg Jász-Nagykun-Szolnok megyében 448 munkavállaló kerülhet az utcára. Nincs ugyanis olyan ágazat, ahol elbocsátást jelentettek be, de a szakemberekből épp hiány van, azaz akiket elküldenek, hamar munkába tudnak majd állni.

 

Így esélyként az kínálkozik, ha a cég megkapja a munkahelymegőrző támogatást, ami  maximum egy év időtartamra adható, s a munkavállaló munkabére és járulékai együttes összegének 25-75 százalékáig terjedhet. Kivételes esetekben, ha a bér azonos a kötelező legkisebb munkabérrel, vagy megváltozott munkaképességű dolgozót tartanának állásban, vagy a munkaidő mértéke 4 és 6 óra között van, akkor 50-90 százalékig terjedhet a segítség. Az egyik legfőbb feltétele a támogatásnak, hogy a működési problémának átmenetileg kell jelentkeznie, és ennek megoldására megfelelő tervet kell készítenie a munkaadónak.

 

Ha az elbocsátás során valamennyi munkahelyét elvesztett személy nyilvántartásba kerül, akkor sem lehet pontosan prognosztizálni azt, hogy a nyilvántartott álláskeresők száma hogyan növekszik, hiszen ezen időszak alatt továbbra is létesülhetnek új munkahelyek, valamint a TÁMOP programokba, képzésekbe kerülhetnek be eddig nyilvántartott ügyfelek, és ennek a ki- és beáramlásnak az egyenlegét ebben az időszakban még nehéz lenne előre megmondani. -indokolta főosztályvezető, hogy miért nem tudják prognosztizálni a várható munkanélküliségi arányt. Ez már csak azért is nehéz, mert a regionális munkaügyi központ tapasztalatai szerint a munkahelyüket elvesztők nem teljes köre kéri a nyilvántartásba vételét.

A hivatalos statisztika szerint októberben a régióban és annak megyéiben - az előző hónaphoz viszonyítva  - a nyilvántartott álláskeresők száma még stagnált, de az egy évvel korábbihoz képest már 3,8%-os növekedés figyelhető meg, így a régió több,mint 105 ezer lakosa munkahely  nélkül készül az ünnepekre.

Hajdu István