Észak-alföldi Informatikai Klaszter

Gazdaság - 2009-05-06

Az észak-alföldi régió informatikai iparával közvetlen vagy közvetett kapcsolatban álló szervezetei 2007. március 31-én alapították meg hivatalosan az Észak-alföldi Informatikai Klasztert. A klaszter a térség minden gazdasági vállalkozása, kutató és oktató intézménye és más egyéb támogató szervezete felé nyitott; szolgáltatásait a térség fejlődése érdekében minden itt működő, munkahelyeket fenntartó és munkahelyeket teremtő gazdasági szereplője számára elérhetővé teszi.

A Klaszter céljai:

            a régió informatikai vállalkozásai között a bizalmi tőke erősítése;

            közös erőforrások létrehozása (pl. közös kiállítások, közös beszerzés, közös helpdesk, stb.);

            fejlesztési munkacsoportok kialakításának elősegítése, mely munkacsoportok egy-egy meghatározott témában közös fejlesztéseket valósítanak meg, tendereken közösen lépnek fel (egyesítve erőforrásaikat);

            a tagszervezetek K+F és innovációs képességének javítása, illetve a K+F eredmények és innovatív technológiák hasznosításának ösztönzése;

            a tagok bevonása Európai Uniós és hazai fejlesztésekbe és pályázatokba;

            egységes véleménynyilvánítás és érdekérvényesítés;

            a régiós informatikai munkaerőpiaci kínálat bővítésének elősegítése

 

Tevékenységek

 

I. Vállalkozások közötti partnerségek támogatása

 

A régió informatikai vállalkozásai jelenleg még alig használják ki a különböző együttműködési lehetőségeket. A klaszter megteremti az egymás közötti kapcsolatok kialakításának keretrendszerét: támogatja a tagok közötti eseti és szorosabb együttműködéseket, munkacsoportok, konzorciumok létrehozását.

 

II. Oktatási intézmények és vállalatok együttműködésének elősegítése

 

Az informatikai vállalatok sikerének legfontosabb zálogát a jól képzett szakemberek jelentik. A felsőfokú informatikai képzés minőségét jelentős mértékben javíthatják az intézmények és vállalatok közötti közvetlen kapcsolatok, amelyeknek fő célja a hallgatók gyakorlati ismereteinek bővítése. A Klaszter közvetítő szerepet játszik a konkrét együttműködési formák kialakításában és megvalósulásában.

 

III. Hozzájárulás a munkaerőpiaci kínálat növekedéséhez az informatika területén

 

A régióban jelenleg krónikus munkaerőhiány van informatikus és szoftvermérnök szakemberekből. A probléma megoldása nem képzelhető el a különböző piaci és nem piaci szereplők összefogása és összehangolt cselekvése nélkül. A Klaszter bizonyos konkrét tevékenységek elvégzése mellett a koordinátor szerepét is ellátja az erre vonatkozó stratégia megvalósítása során.

 

 

 

 

Tagsági előnyök

 

A Klaszterhez való csatlakozás indokai különbözőek az egyes szervezetek esetében. Elképzelhető, hogy a felsorolt előnyök közül egy adott vállalkozása számára csak egy vagy kettő tűnik relevánsnak. Úgy gondoljuk azonban, hogy valamilyen formában minden szervezet számára tud olyan hozzáadott értéket teremteni az összefogás, amely közvetlen gazdasági haszonként is realizálódik.

 

 

            Hasonló területen tevékenykedő vállalkozások / vezetők megismerése a szervezett találkozók során.

            A fentihez kapcsolódóan új üzleti lehetőségek megragadása két- vagy többoldalú együttműködések keretében.

            Közös jelentkezés pályázatokra, projektekre.

            Hatékonyságnövelés közös erőforrások (pl. helpdesk, beszerzés stb.) kialakításával.

            Munkaerőpiaci megjelenés erősítése, közvetlen visszahatás az oktatási rendszerekre.

            Érdekérvényesítés képességének megsokszorozása.

 

A klaszterrel kapcsolatos további információk a http://www.itcluster.hu oldalon találhatóak meg.