Farmer-EXPO: Csak kevesen öntöznek a magyar gazdák közül

Gazdaság - 2009-08-26

Kritikusan alacsony az öntözéses gazdálkodást folytató mezőgazdasági területek aránya Magyarországon a potenciális lehetőségekhez és szükségletekhez képest. 2009. augusztus 26-án, a Farmer Expo 2009 keretében először ültek egy asztalhoz a gazdák, a politikusok és a tudósok, hogy megoldást találjanak a problémára. A rendezvényen előadást tartott Gráf József, földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter is.

Hazánkban a mezőgazdasági célú vízfelhasználást csupán kevés területen alkalmazzák, annak ellenére, hogy a vízigény nem éri el a rendelkezésre álló vízkészlet határát, így a kapacitások jelentős mértékben kihasználatlanul maradnak. Pedig az ország főként középső és déli területein átlagosan évi 50 mm-rel csökken a csapadékmennyiség, és egyre gyakoribbá válnak a csapadék nélküli, aszályos időszakok.

 

A mezőgazdasági vízhasználat minőségi megújulása érdekében a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM), a Debreceni Egyetem, valamint a Halászati és Öntözési Kutatóintézet augusztus 26-án a Farmer Expo 2009 szakmai fórum keretében közös konferenciát tartott, melyen a probléma érintettjei, a mezőgazdasági vízhasználók, a hatósági jogkör gyakorlói, a tudományos szféra képviselői, valamint a meghívott külső tanácsadók is jelen voltak.

 

A rendezvény az FVM által kezdeményezett, a jelenlegi alacsony mezőgazdasági vízhasználat problémáinak komplex feltárására, és a megoldások, javaslatok kidolgozására létrehozott kutató-elemző munka harmadik fázisának nyitóeseménye volt. Az eseményen elhangzott, hogy a harmadik ütem kiemelt célkitűzései között szerepel egy egységes önköltség-számítási rendszer kidolgozása a vízszolgáltatók részére, az állami szerepvállalás lehetséges kiszélesítése és pontos meghatározása – figyelemmel az EU vonatkozó irányelveire és stratégiai programjaira, valamint együttműködve a vízhiány és szárazság kezelésére kidolgozott munkaprogrammal.

 

„A most kitűzött célok nagy előrelépést jelentenek a mezőgazdaság számára egyre inkább megkerülhetetlen probléma megoldásához, de továbbiakra is szükség lesz. A jövőben ki kell dolgoznunk a mezőgazdasági vízhasználók által létrehozott és működtetett vízszolgáltató szervezetek működési és támogatási feltételeit és a mezőgazdasági vízgazdálkodással összefüggő K+F+I tevékenységek középtávú stratégiáját, valamint meg kell határoznunk egy komplex adatforgalmi és információs rendszer működési feltételeit is” – nyilatkozta Prof. Dr. Nagy János, a DE AMTC centrumelnöke a konferenciát követően.