Fellegi Tamás: az energiafüggőség csökkentésének természetes eszköze a hatékonyság javítása

Gazdaság - 2011-12-10

Csökkenteni kell Magyarország energiafüggőségét, ennek legolcsóbb és természetes eszköze, amelyet mindenki elfogad, az energiahatékonyság javítása – jelentette ki Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter  a Szegedi Tudományegyetemen.

 

    Olyan energiapolitikára van szükség, amely környezetvédelmi, szociális és versenyképességi szempontból is fenntartható állapotot jelent az energiaellátásban és -kiszolgálásban, ennek egyik feltétele, hogy amilyen mértékben csak lehet, csökkenjen az energiafelhasználás, és javuljon az energiahatékonyság – mondta a  az SZTE Energia Szabadegyetem című sorozatán tartott előadásán.

    Az energiatakarékosság három kiemelten fontos területe az épületek – ezen belül a középületek –, a közlekedés, és maga az energiatermelés energiafelhasználásának javítása – tudatta a tárcavezető.

    Emlékeztetett arra, hogy az energiahatékonyság javítását szolgáló uniós források jelentős részét már lekötötték a kormányváltás előtt. A kormány azonban úgy döntött, a szén-dioxid-kvóták értékesítésből származó bevételek egészét az épületek energetikai korszerűsítésére fordítja – mondta Fellegi Tamás.

    Hozzátette: a kormány néhány hete döntött arról is, hogy a Közlekedésfejlesztési Operatív Programból 160 milliárd forint átcsoportosít a Környezet és Energia Operatív Programba. Az ezt jóváhagyó brüsszeli döntés márciusra születhet meg, így várhatóan május, júniusban írhatók ki tömegesen az újabb pályázatok – közölte a politikus.

    A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a miniszter előadása kapcsán az MTI-hez eljuttatott közleményében ismertette: az energiaipar Magyarországon jelenleg 9-12 százalékkal járul hozzá a bruttó nemzeti össztermékhez, ez az arány elmarad az európai szinttől. Az ágazat kormányzati kezelését, a nemzeti ipar újjáépítését célzó törekvéseket alapvetően meghatározza a magyar privatizáció során kialakult helyzet, hiszen a kulcsszereplők nemzetközi nagyvállalatok.

    A közlemény emlékeztet: az állami szerepvállalás nőtt a szektorban az elmúlt másfél évben, az MVM integrált állami vállalatként erősíti hazai és regionális pozícióit.