GlaxoSmithKline - 40 százalékos leépítés itthon a különadó miatt

Gazdaság - 2011-12-14
Az ágazatot sújtó különadók miatt komoly költségcsökkentésre kényszerül a brit GlaxoSmithKline (GSK) magyarországi leányvállalata. Leitner György , a gyógyszeripari cég ügyvezető igazgatója elmondta: a megtakarítási program keretében a társaság vényköteles üzletága december elsején alkalmazottai közel 40 százalékától vált meg, s így a korábbi 180 helyett most már csak 110 dolgozót foglalkoztat.

A leépítést a GSK szervezeti átalakítással kötötte egybe, amelynek fókuszába egy a korábbinál hatékonyabb, vevőközpontú működést állított.

Az alkalmazotti létszám csökkentése azért vált szükségessé, mert a kormányzat intézkedései nyomán jelentősen nőttek a cég adóterhei.

 

A kabinet a Széll Kálmán-terv keretében többek közt a korábbi 12-ről 20 százalékra emelte a gyógyszercégek által a támogatott készítmények forgalma után fizetendő adó mértékét, s megduplázta az úgynevezett orvoslátogatói díjat is. Leitner György tájékoztatása szerint ez a GSK-nak az idén 2,2 milliárd forintos befizetési kötelezettséget jelentett: a forgalomarányos különadó 1,5 milliárd forintot vitt el, míg orvoslátogatói díj 700 millió forinttal csökkenti az eredményt.

 

Mindezek fényében nem meglepő, hogy a leépítés a vállalat orvoslátogatói hálózatát is érintette, a fejenként évi 10 millió forintos adó miatt ugyanis ezen a körön tud a legtöbbet spórolni egy gyógyszergyártó. A cég orvoslátogatói felétől vált meg, ami azt jelenti, hogy jövőre ilyen címen annak ellenére kevesebbet kell majd befizetniük az államkaszszába, hogy az adóemelés 2011-ben csak júliusban lépett életbe.