A görög kormánynak április 20-ig be kell mutatnia az államadósság-válság kezelését szolgáló nemzetközi hitelprogram folytatásához szükséges reformok listáját az eurócsoportnak, az euróövezeti tagállamok pénzügyminiszteri tanácsának - értesült a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) című vasárnapi német lap.
A lap szerint az euróövezeti tagországok körében csalódást keltőként értékelik a baloldali radikális Sziriza vezette görög kormánnyal folytatott tárgyalásokat. Az athéni vezetés a szerkezeti reformok ügyében tapodtat sem lépett előre, és az államtitkári szinten folytatott legutóbbi, szerdai brüsszeli egyeztetés "lesújtó" volt a résztvevők beszámolói szerint.
A görög kormány egy új képviselőt delegált a tárgyalásra, Nikosz Teoharakiszt, a pénzügyminisztérium főtitkárát, aki a beszámolók szerint "mint egy taxisofőr" állandóan csak azt kérdezte, hogy mikor fizetnek már, és azt állította, hogy országa rövidesen fizetésképtelen lesz - írta a FAS.
A Görögországot hitelekkel támogató euróövezeti társországok nem osztják ezt a vélekedést, úgy látják, hogy Athén továbbra is tudja teljesíteni nemzetközi fizetési kötelezettségeit, az pedig belpolitikai probléma, ha a kormányzatnak nem áll módjában teljes egészében folyósítani a béreket és a nyugdíjakat.
Az eurócsoport képviselői április 20-ig adtak haladékot a görög kormánynak arra, hogy bemutassa a támogatás folytatásához szükséges reformok "elfogadható" listáját. A hitelező intézmények - az Európai Bizottság (EB), az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) - csak a határidő betartása esetén tudják értékelni az athéni javaslatokat az uniós pénzügyminiszterek április 24-én tartandó tanácskozása előtt - írta a német lap.
A tárgyalások tétje 7,2 milliárd euró, a 2012-ben összeállított második nemzetközi hitelcsomagból származó utolsó részlet.
Görögország 2010 óta az első és a második mentőcsomag révén összesen 240 milliárd eurós támogatásban részesült a korábban trojkának nevezett intézmények, az EB, az EKB és az IMF által összeállított hitelkeretekből, cserébe súlyos megszorításokat és reformokat kellett végrehajtania. A támogatási program meghosszabbításáról február 20-án kötött megállapodás alapján a görög kormány részletes reformjavaslatait április végéig kell jóváhagynia az euróövezeti pénzügyminiszteri tanácsnak, különben nem folyósítják a második csomag utolsó részletét.