Hajdú-Bihar megyei Kereskedelmi és Iparkamara:élen a Széchenyi Kártya Programban

Gazdaság - 2012-06-05

Tíz éve indult el a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások finanszírozási lehetőségeinek javítására létrehozott Széchenyi Kártya Program, és mára a program keretein belül kihelyezett hitelek összege túllépte az 1000 milliárd forintot. Az évek során a Széchenyi Kártya a vállalkozások hitelességének jelképe lett, a hiteligénylések száma meghaladja a 223 ezret, és eddig több mint 165 ezer hitelügylet jött létre.

A Széchenyi Kártyás vállalkozások a tulajdonosok személyes garanciájának és a többlépcsős hitelbírálatnak köszönhetően nemcsak megbízhatóvá váltak üzleti partnereik szemében, de a kártyabirtokosok gazdasági stabilitása, pénzügyi ereje is megnövekedett, ami a válság alatt nagyban hozzájárult a munkahelyek megtartásához.

 

A Széchenyi Kártya a KA-VOSZ Zrt., a VOSZ és a területi Kereskedelmi és Iparkamarák irodáiban igényelhető, onnan kerül továbbításra a hitelkérelem az ügyfél által megjelölt hitelintézet részére.

 

Országosan a befogadott igénylések száma 223279 volt, ennek 74 százaléka zárult hitelkihelyezéssel, összesen több mint 1000 milliárd forintot kaptak a vállalkozók. 

 

 

Hajdú-Bihar megyében a hiteligénylések száma 10237, az átadott kártyák száma 8019, az kihelyezett hitelek összege meghaladja az 50 milliárd forintot. A Hajdú-Bihar megyei Kereskedelmi és Iparkamarához benyújtott hiteligénylések száma 2012. május elejéig 5329, az átadott kártyák száma 4139, a kihelyezett hitelek összege pedig meghaladja a 25 milliárd forintot. Ezáltal a megyei szintű eredmények több mint fele kötődik a kamarához.

 

 

 

 

A Széchenyi Kártya Program története

 

 

Széchenyi Kártya

 

Az induláskor maximálisan igényelhető 1 millió Ft-os hitelösszeg a Széchenyi Kártya Program eddigi működése alatt három alkalommal emelkedett, 2003 júliusában 5 millió forintra, 2004 júliusában 10 millió forintra, 2006 májusában 25 millió forintra, mely változások jelentősen fellendítették a Széchenyi Kártya iránt jelentkező keresletet.

 

 

Széchenyi Forgóeszközhitel és Széchenyi Beruházási hitel 2010 őszétől

 

A Széchenyi Kártya Konstrukció 2010-ben, a Forgóeszközhitel és a Beruházási hitel bevezetésével bővült Programmá, melynek elemei teljesen egymásra épülnek és akár egyidejűleg, egyszerre is felhasználhatóak.

A Program lehetőséget teremt arra, hogy a vállalkozások különböző finanszírozási céljaik megvalósítására a megfelelő konstrukciót vehessék igénybe.

 

 

Agrár Széchenyi Kártya 2011 szeptemberétől

 

2011. szeptember 1-jétől a Széchenyi Kártya Program újabb elemmel egészült ki: a KA-VOSZ Zrt. a Vidékfejlesztési Minisztérium támogatásával - a Széchenyi Kártya Program agráriumra való kiterjesztéseként - elindította az Agrár Széchenyi Kártya konstrukciót.

 

 

 

 

Önerő Kiegészítő Hitel és a Széchenyi Támogatást Megelőlegező Hitel

 

2012 tavaszától pedig az uniós pályázatokon való részvételt segítő két új termék, a Széchenyi Önerő Kiegészítő Hitel és a Széchenyi Támogatást Megelőlegező Hitel is elérhetővé vált a vállalkozások számára. A hiteltermékeket a KA-VOSZ Zrt. honlapján közzétett pályázatokhoz lehet igényelni.

 

 

Résztvevő bankok

A Széchenyi Kártya Program hiteltermékeinek forgalmazásába az évek során egyre több hitelintézet kapcsolódott be, és a forgalmazók körének további bővülése is várható. Mára már az OTP Bank, az Erste Bank, az MKB, a Takarékszövetkezeti hálózat, a Volksbank, a Gránitbank, az UniCredit Bank, a Budapest Bank és a K&H is csatlakoztak a Programhoz.