Hatéves csúcson a brit gazdaság

Gazdaság - 2014-01-28

- Hat éve nem volt olyan gyors a brit gazdasági növekedés, mint tavaly, bár a növekedési ütem és az összteljesítmény is változatlanul elmarad a pénzügyi válság előtti csúcstól - közölte előzetes keddi becslésében a brit statisztikai hivatal (ONS).

 A részleges adatokból számított első becslés alapján a brit hazai össztermék (GDP) a tavalyi negyedik negyedévben 0,7 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest, 2013 egészében pedig 1,9 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban.

    Az ONS hangsúlyozta, hogy ez 2007 - a globális pénzügyi válság elhatalmasodása előtti utolsó teljes év - óta a legnagyobb növekedési ütem volt, ám a brit gazdaság által megtermelt GDP-érték továbbra is 1,3 százalékkal elmarad a 2007 egészében mért szinttől. A növekedési ütem sem érte még utol az akkorit: 2007-ben 3,4 százalékos gazdasági bővülést mértek a brit gazdaságban.

    Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - 2008-2009-es recessziója az addigi leghosszabb volt a modern brit gazdaságtörténetben: a visszaesés 2009 harmadik negyedévéig tartott; az volt a hatodik olyan negyedév egymás után, amelyben csökkent a brit GDP-érték.

    A brit statisztikai hivatal becslése szerint a brit GDP a pénzügyi válság előtt mért legutóbbi csúcs és a 2009 közepén elért mélypont között 7,2 százalékot zuhant; ez is időarányos negatív rekord.

    Londoni pénzügyi elemzők azonban az idei évre már robusztus ütemű kilábalást jósolnak.

    A City egyik legnagyobb gazdasági-pénzügyi elemzőháza, a Capital Economics közgazdászai a tavalyi GDP-adatok ismertetése után összeállított gyorselemzésükben közölték, hogy 2014 egészére 3 százalékos növekedést várnak.

    Hangsúlyozzák ugyanakkor, hogy a tavalyi negyedik negyedévben az előző három hónaphoz mért növekedés elmaradt a brit jegybank monetáris tanácsa által várt 0,9 százaléktól. Az elemzők szerint ez valószínűleg elcsendesíti azokat a találgatásokat, hogy a Bank of England most már "inkább előbb, semmint utóbb" kamatemelésre szánja el magát.

    A brit jegybank 2009 márciusa óta 0,5 százalékon tartja alapkamatát. Ez abszolút mélységi rekord, a bank 1694-es alapítása óta addig soha nem csökkentette 2 százalék alá irányadó kamatát.

    A rendkívül enyhe kamatpolitikát 2009-ben - fennállása óta első ízben - a jegybank mennyiségi enyhítési ciklussal is kiegészítette. A gazdaságélénkítő célú likviditásinjekció eredetileg 75 milliárd fontos keretét már ötször emelték, az eddig végrehajtott 375 milliárd fontos (140 ezer milliárd forintos) eszközvásárlással az éves brit hazai össztermék 20 százalékánál nagyobb értékű új likviditást juttatva a reálgazdaságba.

    A piac elsősorban a munkanélküliségi adatokat figyeli a brit monetáris politika előrejelzéséhez, ennek alapján erősödtek fel az utóbbi hetekben a találgatások a közelgő kamatemelésről. Mark Carney, a brit jegybank tavaly nyáron munkába állt új, kanadai kormányzója ugyanis nemrégiben kijelentette, hogy addig nem veszik fontolóra a kamatemelést, amíg a munkanélküliségi ráta 7 százalék felett jár. A mutató már közelít ehhez a szinthez: a legutóbbi statisztikai adatok szerint 7,1 százalékra süllyedt.

    Carney mindazonáltal egyértelművé tette, hogy az sem jelent garanciát a pénzügypolitika azonnali szigorítására, ha a munkanélküliség a 7 százalékos küszöbszint alá csökken.