Kiszámíthatóság és versenyképesség a Magyar Európai Üzleti Tanács (HEBC) 2012. évi jelentésének két kulcsszava, a magyarországi multinacionális vállalatok szerint ugyanis a befektetők érdeke a kiszámítható politikai, gazdasági és társadalmi környezet - hangsúlyozta Csiba Péter, a GDF Suez Energia Holding magyarországi főmegbízottja csütörtökön a jelentés ismertetésének budapesti rendezvényén.
A jelentés Európában élünk címmel jelent meg, miután a HEBC tagjai elkötelezettek az európai értékrend és szellemiség iránt - mondta bevezetőjében Kerekes László elnök, az AkzoNobel régiós vezérigazgatója. Hozzátette: a HEBC-hez tartozó vállalatok magyarországi árbevétele tavaly 3.500 milliárd forint volt, és 62 ezer dolgozót foglalkoztatott a 15 multinacionális társaság.
A minél gyorsabb IMF/EU-megállapodásban érdekeltek a HEBC tagjai - felelte Kerekes László az MTI kérdésére, hozzátéve: a hitelmegállapodás segíthet egy stabilabb gazdasági környezet kialakításához Magyarországon.
Csiba Péter előadásában olyan, politikai ciklusokon átívelő országstratégiát szorgalmazott, amely társadalmi konszenzusra épül. Egy ilyen konszenzus kezdeményezése mindig a kormányon lévők feladata - fűzte hozzá a GDF Suez Energia Holding magyarországi főmegbízottja.
A vállalati stratégiához hasonlóan az országstratégia felvázolásához is jövőképre van szükség, olyan jövőképre, amely Magyarország előnyeiből, erősségeiből és lehetőségeiből indul ki - mondta Csiba Péter.
A jó adórendszer támogatja a növekedést, ösztönzi a versenyt és a piaci szereplőinek egyenlő esélyt ad, a jelenlegi magyarországi válságadó rendszer ezen kritériumok egyikének sem felel meg - mondta Erényi Balázs, a Shell Hungary igazgatóságának elnöke. Véleménye szerint az adórendszer nem versenysemleges, a vállalatok teherbíró-képességét figyelmen kívül hagyja, ezért nem támogatja a profittermelő képességet és visszatartja a növekedést.
Stagnáló üzleti környezetben, csökkenő kereslet mellett, recesszió idején a vállalatok nem képesek előteremteni a szükséges többletforrásokat a további adóterhek kifizetéséhez - hangsúlyozta a Shell Hungary igazgatóságának elnöke. Felhívta a figyelmet arra, hogy a vállalatok a befizetendő extraadót befektetéseik elhalasztásából és fejlesztéseik átütemezéséből tudják kigazdálkodni.
"Rövid távon ugyan az ország adóbevételhez jut, de hosszú távon az elhalasztott fejlesztések nemcsak a cégek, de az ország számára is hátrányosak" - jelentette ki Erényi Balázs.