Hogyan töltsük a Széchenyi Pihenő Kártyát?

Gazdaság - 2011-11-30

A munkáltatók elsöprő többsége szerint  csak úgy érdemes felölteni a Széchenyi Pihenő Kártyát, ha a munkavállalók szabadon rendelkezhetnek a felhasználásról.

A munkáltatók egy része arról nyilatkozott, hogy olyan juttatást, aminek kétséges sikere a munkavállalói közt nem is fog használni a juttatási rendszerében. Így – kötött arányú feltöltési mód esetén - egyáltalán nem működik majd náluk ez a juttatásfajta.

A béren kívüli juttatásokat adó munkáltatók nagy várakozással tekintenek a 2012-es év elé. Az étkezési támogatás átalakulása mellett a megújuló SZÉP Kártya is sok nyitott kérdést hordoz még magában.

Az új formában működő kártyával jövőre 3 különböző alszámlát kezelhet majd a juttatásban részesített munkavállaló. A szállás, vendéglátás, szabadidő alszámlák még csak sejtetik a pontos felhasználási lehetőségeket, de már kialakulóban van, hogy az egyes munkavállalói körökben melyik terület számíthat népszerűségre.

 

.

Az Országos Humánmenedzsment Egyesület és a Cafeteria TREND magazin közös felmérésben megvizsgálta, hogy a SZÉP Kártya feltöltési lehetőségei közül melyik módszer szolgálná jobban a gazdaság érdekeit. Melyik esetben lehetne maximalizálni a kártyán átmenő forgalmat, serkentve a gazdaság működését az egyes megcélzott területeken keresztül?

 

 

 

A felmérésben vizsgált feltöltési módok:

 

    A munkáltató által a SZÉP Kártya egyenlegére utalt összeg előre rögzített arányban oszlik meg az egyes alszámlák között. Pl. 120.000 Ft feltöltés esetén 60.000 Ft kerülne a szállás alszámlára, 40.000 Ft a vendéglátás területére és 20.000 a szabadidő „zsebbe”.

    A feltöltött összeget a munkáltató illetve munkavállaló szabadon oszthatná fel az egyes alszámlák közt. Előfordulhatna akár az is, hogy az elutalt teljes összeg kizárólag egyetlen alszámlára érkezzen be.

    A két lehetőség valamiféle kombinációja, melyben az elküldött juttatás egy része kötött szabály szerint kerül felosztásra, másik részéről szabadon rendelkezhet a juttató vagy a dolgozó.

 

 A 2011.11.24-25-ém lezajlott felmérésben 755 munkáltató mondta el a véleményét, akik az általuk megadott adatok alapján 224.520 munkavállalót foglalkoztatnak.

 

 A válaszadó munkáltatók 1,19%-a tartaná a fenti cél eléréséhez vezető optimális útnak azt, melyben az elutalt összeg egy rögzített szabály szerint kerül felosztásra (1. feltöltési mód). 4,11% nyilatkozott úgy, hogy a kétfajta szélsőség keveréke működne célravezető megoldásként. (3. feltöltési mód)

 

94,7% azonban úgy nyilatkozott, hogy a munkavállaló illetve a munkáltató által szabadon kezelhető alszámlákkal lenne biztosítható (2. feltöltési mód), hogy maximális összegben ki lehessen használni 2012-ben a SZÉP Kártya lehetőségeit.

 

  Markánsabb a kép, ha azt is figyelembe vesszük, hogy az egyes megoldásokra voksoló munkáltatók mekkora foglalkoztatott létszámot  tudhatnak maguk mögött.

 

 Az 1. feltöltési módot választó munkáltatók az érintett dolgozói létszám 0,44%-át tudhatják maguk mögött.

 

A 3. feltöltési mód pártolóinál a munkavállalók 1,75%-a dolgozik.

 

A felmérésben megszólaló munkáltatók munkavállalói állományának 97,81%-át foglalkoztatják azok, akik a 2. feltöltési módot, a szabad felosztást részesítenék előnyben a gazdasági célok megvalósításának érdekében.