INTELLIGENS ENERGIA A JÖVŐÉRT

Gazdaság - 2008-03-14

A globális felmelegedés, az energiagazdálkodás és a megújuló energiák térnyerése napjainkban az egyik fő téma az Európai Unióban.

Az elkövetkezendő másfél évtizedben az EU jelentősen növelni szeretné például a megújuló energia arányát. Az unió stratégiai céljai között szerepel, hogy a megújuló energiatermelés 2010-re a teljes energiafelhasználás jelenlegi 6 százalékáról 12 százalékra emelkedik

Többek között ezen célkitűzés megvalósításának segítésére hozták létra az Intelligens Energia Európa Programot, mely az EU 2007-2013-ra vonatkozó energiahatékonyságot és megújuló energiákat ösztönző, nem technológiai jellegű tevékenységeket támogató pályázati programja.

 

Az Intelligens Energia – Európa II (IEE II) az EU 2007-2013-ra vonatkozó energiahatékonyságot és megújuló energiákat ösztönző, nem technológiai jellegű tevékenységeket támogató pályázati programja. A program a Versenyképességi és Innovációs Keretprogram részét képezi, célkitűzése pedig olyan tevékenységek támogatása, melyek az európai energia piaci feltételeket ésszerűbbé teszik, melyek az innováció és jó irányú változások katalizátorai a tapasztalatok átadásának, a „best practice” terjesztésének, oktatásnak és képzésnek, az intézményi kapacitás növelésének, és az új európai szabványok kifejlesztésének eszközei felhasználásával.

Az Észak-Alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség által 2008. március 13.-án szervezett „Intelligens Energia a jövőért” című komplex információs nap Magyarországon egyedüliként többek között ezzel a programmal, illetve hazai pályázati lehetőségekkel és „jó gyakorlatokkal” foglalkozott.

 

1)         Először a 7. Kutatási-, Technológiafejlesztési és Demonstrációs Keretprogram Energia területét ismertette Houndeffo Erik, az FP7 Energia Nemzeti Kapcsolattartója, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal munkatársa.

 

2)         Ezt követően az energiagazdálkodással és megújuló energiákkal kapcsolatos aktuális hazai pályázatokkal, a Környezet és Energia Operatív Program kiírásaival ismerkedhettek meg az érdeklődők Prieszolné Csomsztek Mária előadásában.

 

3)         Az Intelligens Energia Európa II. Program aktuális felhívásait De Oliveira Janeiro Vasco, a brüsszeli Versenyképességi és Innovációs Végrehajtó Hivatal (Agency for Competitiveness and Innovation – EACI) munkatársa mutatta be.

 

4)         Az Intelligens Energia Európa II Program gyakorlati oldalával is megismerkedhettek a résztvevők, hiszen először Fráter Miklós – Innoterm Energetikai és Környezetvédelmi Fejlesztő Kft – mutatta be a program keretében jelenleg is futó „Active Learning” projektjüket, majd pedig Valencia partnerrégiónk képviseletében Manuel Irun Molina beszélt a spanyolországi tapasztalatokról.

 

A rendezvény ún. „Projekt Sarokkal” zárult, ahol a résztvevők a spanyol előadó vezetésével projektötleteikről, lehetséges partnerkapcsolatokról beszélhettek.

A közel 100 fős rendezvényre érkeztek vendégek a régión kívülről, Észak-Magyarországról, Budapestről és a Dunántúlról is. A résztvevők sikeresnek értékelték az Információs napot, nagy ambícióval és sok ötlettel távoztak.