Jelentősen romlottak a magyar cégek üzleti kilátásai

Gazdaság - 2007-11-29

Huszadik alkalommal készítette el 2007. októberben a Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézet (MKIK GVI) a vállalati konjunktúra-vizsgálatot, amelyre félévente a területi kamarák közreműködésével, és több mint 12.000 cég megkeresésével kerül sor. E vizsgálat a legkiterjedtebb, legtöbb céget felmérő vizsgálat a magyarországi vállalati konjunktúra – vizsgálatok között és része az Eurochambres mintegy 14 millió vállalkozásra kiterjedő európai konjunktúra vizsgálatának.

A megkérdezett cégek 31%-a az ipari, 12%-a az építőipari, 27%-a a kereskedelmi és az idegenforgalmi, 5%-uk a szállítási és 26%-uk az egyéb szolgáltató szektorba tartozik. A válaszadók 46,0%-a foglalkoztatott kevesebb mint 10 főt, 30,2%-uknál a létszám 10 és 49 fő közé, 17,4%-uknál 50 és 249 fő közé esett, és 6,4%-uk létszáma meghaladta a 249 főt.

A felmérés eredményei szerint 2007. II. félévében rendkívül erős mértékben romlottak a magyar cégek üzleti helyzetét és jövedelmezőségét tükröző mutatók, és ugyanilyen romlást mutatnak a vállalkozások jövőre vonatkozó várakozásai is.

 

A konjunktúra mutató minden összetevőjében - a termelési szintet, a jelenlegi és a várható jövedelmezőséget, a rendelésállományt, és a beruházási aktivitást jelző mutatókban - romlás érzékelhető. Erre utal az, hogy mind a belföldi értékesítés, mind az export kilátásai romlottak az elmúlt évhez képest és a cégek a jövőben sem számítanak számottevő javulásra.

 

A 2007. októberi felvétel tanulsága szerint az elmúlt fél évben romlott a magyar cégek üzleti helyzete, amit a 2008. I. negyedévére vonatkozó kilátások is követnek: a cégek mind az üzleti helyzet, a jövedelmezőség, a beruházások és a foglalkoztatottság tekintetében romlásra számítanak a következő időszakban.

Az ágazatok között továbbra is az ipar helyzete kedvező, de a Konjunktúra Mutató enyhe visszaesése az ipari termelés növekedési ütemének várható lanyhulására utal. Erőteljes romlás érzékelhető az idegenforgalomban a szállításnál és az egyéb szolgáltatások területén.

 

Továbbra is nagy különbségek mutatkoznak a cégek között a vállalatnagyság szerint. A mikro-vállalkozások körében magasabb az üzleti helyzetet rossznak érzékelő, illetve romló tendenciára számító cégek aránya, mint a nagyobb cégek körében.

A GVI Konjunktúra Mutató értékében a legnagyobb különbséget a cégek tulajdonosi típusai között lehet megfigyelni: többségében külföldi tulajdonban lévő cégek várakozása jóval kedvezőbb, mint a magyar tulajdonban lévőké.

 

A gazdaság hosszú távú fejlődése szempontjából kedvező jel, hogy a beruházási aktivitás némi javulása várható a következő fél évben.

A beruházási aktivitás várható növekedése az iparba tartozó cégekre jellemző leginkább, míg az építőiparban, a szállításban és a szolgáltatásoknál a legritkább. Emellett egyedül a létszámfelvételi szándékok mutatnak pozitív változást az előző időszakhoz képest.

Gyengébb beruházási aktivitás lesz jellemző a mikro- és a kisvállalkozásokra és erősebb a közepes és nagy cégekre. A beruházási aktivitás várhatóan a részben, illetve többségében külföldi tulajdonban lévő cégeknél lesz a legmagasabb, de nem éri el az elmúlt félévben jelzett szintet.

A kapacitáskihasználás átlagos szintje kismértékben csökkent az első félévhez képest, de még így is viszonylag magasnak mondható: meghaladja a 78%-ot.