- Elfogadhatatlan lenne, ha a gazdaság növekedési üteme 7 százalék alá csökkenne Kínában - mondta Li Ko-csiang miniszterelnök egy gazdasági konferencián.Az eseményről tudósító Cajhszing pénzügyi és gazdasági lap szerint Li úgy fogalmazott, hogy a minimálisan 7 százalékos érték azért kiemelten fontos, mert legalább ekkora bővülés kell a kínai kormány által kitűzött hosszú távú célok eléréséhez, valamint a munkaerő-piac általános stabilitásának biztosításához.
Ahogyan arra a Hszinhua hírügynökség egy hétvégi kommentárjában emlékeztetett: Kína az évtized végére 2010-es bruttó hazai termékének (GDP) megduplázására készül, ehhez a korábbi elnök, a márciusban leköszönt Hu Csin-tao által megfogalmazott célkitűzés megvalósulásához átlagosan évente legalább 6,9 százalékos GDP-növekedés szükséges.
Li emlékeztetett a konferencián arra, hogy a gazdasági világválság kitörését követően, 2008 negyedik negyedévében a rekord alacsonynak számító 6,8 százalékos növekedés következtében több tízmillió migráns munkás és leginkább rászoruló maradt állás nélkül.
A miniszterelnök szavait a szükség szerinti állami beavatkozásra tett ígéretnek is vették a piacok: a keddi nap során a sanghaji kompozitmutató két százalékkal nőtt, az elmúlt egy hónap átlagát 16 százalékkal meghaladó forgalom mellett.
A kínai kormány 2013 egészére 7,5 százalékos gazdasági növekedési célt tűzött ki. Az első negyedévben a GDP 7,7 százalékkal bővült, majd a második negyedévben 7,5 százalékra lassult. A tavalyi év egészében 7,8 százalékos volt a növekedési ütem, 2011-ben pedig 9,3 százalék. A kínai gazdaság lassulása elsősorban a világgazdasági növekedés visszaesésének és a hazai gazdasági szerkezetátalakítás következményeinek tudható be.