KPMG: további csökkenés várható a vállalati hitelezés területén

Gazdaság - 2012-05-04

A vállalati hitelezésért felelős banki vezetők szerint az utóbbi hónapokban érzékelhetően romlott a hangulat a vállalati hitelpiacon, és a közeljövőben sem várható számottevő javulás - ezt tükrözi a KPMG vállalathitelezési hangulatindexének változása is, az index értéke a 2011. novemberi +0,1-es szintet követően 2012 tavaszára -0,7-re csökkent.

    A KPMG  közleménye szerint az elmúlt egy évben tapasztalható fokozatos hangulatromlás jól nyomon követhető a hangulatindex értékének változásán. A mutató 2011 júniusában még 1,5-ös szintet ért el a -10-től +10-ig terjedő skálán, majd tavaly novemberre +0,1-re esett vissza, idén tavasszal pedig negatív tartományba fordult.

    A KPMG könyvvizsgálati, adó- és üzleti tanácsadási cég magyarországi vállalkozása 2011 júniusában vezette be a vállalathitelezési piac aktuális helyzetét és a várható trendjeit jelző új indexét. A KPMG vállalathitelezési hangulatindex célja, hogy a piaci szereplők rendszeresen, mértékadó és könnyen értelmezhető visszajelzést kapjanak a vállalatok finanszírozásának helyzetéről. Az index alapja a vállalati hitelezésért felelős banki vezetők körében készített felmérés.

    A KPMG dokumentuma alapján az elmúlt fél évben a magyar bankszektort jelentős külső negatív hatások érték, és a belföldi változások sem kedveztek a pénzügyi szektor szereplőinek.

    A felmérés szerint bár a bankszektor szereplői alapvetően továbbra is nyitottnak tekintik magukat a vállalati ügyfelek finanszírozására, a hitelezési hajlandóságot tekintve negatív trend jeleit látni. A vállalati hitelportfóliók nagyságának várható alakulásával kapcsolatban hasonlóan borús a kép - olvasható a közleményben.

    A válaszadók a bankszektor egészében számottevő csökkenést várnak az előttünk álló évtől. Pozitívum ugyanakkor, hogy a vállalatihitel-kereslet területén növekvő érdeklődésről nyilatkozott a bankok negyede, jóllehet az aktivitás még így sem éri el a 2011 júniusában tapasztalható szintet.

    "A hitelkérelmek kedvező elbírálását jelenleg leginkább a vállalatok javuló üzleti kilátásai tudnák elősegíteni, de a hiteldöntésnél kiemelten fontos szempont a múltbeli gazdasági teljesítmény, a hitelezési előtörténet és a vállalat aktuális eladósodottsági szintje is" - idézi a közlemény Palotai Zsoltot, a KPMG igazgatóját