A kivitel értéke 8,3 milliárd eurót (2945 milliárd forint), a behozatalé pedig 9,1 milliárd eurót tett ki augusztusban, így az áruforgalom külkereskedelmi hiánya 751 millió euró volt, jóval magasabb az előzetesen becsült, 467 millió euró deficitnél, és az előző havi, 210 milliós hiánynál. Az egyenleg 1,1 milliárd euróval romlott az egy évvel korábbihoz képest- derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) második, kedden közölt becsléséből.
A kivitel volumene 3,6 százalékkal kisebb, a behozatalé 6,9 százalékkal nagyobb lett a nyár utolsó hónapjában az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Júliusban még az export és az import is nőtt, az előbbi 3,7 százalékkal, az utóbbi pedig 5,2 százalékkal.
Idén január-augusztusban a kivitel értéke 77,5 milliárd euró, a behozatalé 74,8 milliárd euró volt, a külkereskedelmi mérleg többlete 2,7 milliárd eurót tett ki.
Az első nyolc hónapban az egy évvel korábbihoz képest a kivitel volumene 15 százalékkal, a behozatalé 14 százalékkal emelkedett.
Augusztusban az egy évvel korábbihoz képest a gépek és szállítóeszközök kivitele 10 százalékkal kisebb, behozatala 6,4 százalékkal nagyobb lett a tavalyi áron számítva. A közúti járművek exportja közel harmadával, importja tizedével csökkent az előző év azonos időszakihoz viszonyítva.
A feldolgozott termékek exportvolumene 5,8, importvolumene 9,4 százalékkal nagyobb lett a nyár utolsó hónapjában a tavaly augusztusihoz képest. A forgalomnövekedést az exportban és az importban döntően a műanyag-alapanyag, valamint a vas és acél, ezenkívül a kivitelben a szerves vegyi termék, a behozatalban a színesfém forgalma is befolyásolta.
Az energiahordozók exportvolumene 8,9, importvolumene 6,6 százalékkal kisebb lett az előző év azonos időszakinál. A csökkenés az export- és az importoldalon egyaránt döntően a természetes és mesterséges gáz forgalmának drasztikus visszaesésével magyarázható, ezen túlmenően az exportoldalon a kőolaj és kőolajtermék mérséklődése is befolyásolta a forgalomváltozást.
Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 0,9, a behozataláé 8,9 százalékkal nagyobb lett augusztusban. A mindkét oldali forgalomnövekedéshez leginkább a hús és húskészítmények, valamint az egyéb, táplálkozásra alkalmas termékek és készítmények járultak hozzá.