2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A feldolgozóipari alágak mindegyikében visszaesett a termelés, a legnagyobb mértékben a villamos berendezés gyártásában - erősítette meg pénteken kiadott második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 1,3 százalékkal kisebb volt a 2025. januárinál.
Februárban az ipari export volumene 5,5 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. A feldolgozóipari exportértékesítés 34 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 9,4 százalékkal visszaesett, míg a 13 százalékos súlyú számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé 0,3 százalékkal emelkedett.
.Az ipar belföldi értékesítése 2,0, a feldolgozóiparé 8,8 százalékkal kevesebb volt az előző év azonos hónapjához viszonyítva.
A KSH részletezte: a legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 28 százalékát képviselő járműgyártás volumene 10,4 százalékkal visszaesett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A közúti gépjármű gyártása 14,1, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 8,3 százalék kal csökkent.
A feldolgozóipari termelés 10 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása - az alágak közül a legkevésbé - 0,6 százalékkal mérséklődött. A két legnagyobb alágazatot tekintve az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 6,3 százalékkal kisebb, a számítógép, perifériás egység gyártása 1,0 százalékkal nagyobb lett.
A 8,9 százalékos feldolgozóipari súlyú villamos berendezés gyártása - az alágak közül a legnagyobb mértékben - 24 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A két legjelentősebb súlyú alágazatból az akkumulátor, szárazelem gyártásának volumene 37, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártásáé 17,1 százalékkal visszaesett.
A feldolgozóiparból 12 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 5,8 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest, mind a hazai, mind a külpiaci eladások visszaesése miatt. A legnagyobb (23 százalékos) súlyt képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 1,8 százalékkal maradt el az előző év februárjától.
Hat alágazatban csökkent még a termelés, 0,5 és 25 százalék közötti mértékben, a legkevésbé a malomipari termék, keményítő gyártásában, a leginkább a növényi, állati olaj gyártásában. A többi négy alágazatban 2,9 és 37 százalék között nőtt a kibocsátás, a legerőteljesebben az igen csekély súlyú halfeldolgozás, -tartósításban, a legkevésbé a pékáru, tésztafélék gyártásában.
Az előző négy havi bővülést követően az 5,6 százalékos feldolgozóipari súlyt adó vegyi anyag, termék gyártása 2,5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a belföldi értékesítés csökkent, az export nőtt.
Hasonlóan az előző hónaphoz a gép, gépi berendezés gyártása 9,6 százalékkal visszaesett 2024 februárjához viszonyítva, a szakágazatok döntő többségében csökkenést regisztrálta statisztika.
A jelentés beszámolt arról is, hogy az ipari termelés csak Észak-Alföldön nőtt (0,8 százalékkal). A többi régióban 5,5 és 17,2 százalék közötti volumencsökkenést regisztráltak, a legnagyobb mértékűt Pest régióban.
A KSH kiemelte: a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 26 százalékkal visszaesett 2024 februárjához mérten. Az új belföldi rendelések 9,8, az új exportrendelések 28 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány február végén 9,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
A feldolgozóipar tizenhárom alága közül tízben visszaesett a termelés, a legnagyobb mértékben, 27 százalékkal a villamos berendezés gyártásában. A legnagyobb alág, a járműgyártás kibocsátása 7,0 százalékkal csökkent január-februárban, A többiben 4,2 és 6,8 százalék közötti mértékben nőtt a volumen, a leginkább a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában - jelentette második becslése alapján a KSH.