Az idén márciusban a belföldi- és az exportárváltozás eredőjeként az ipari termelői árak 1,6 százalékkal emelkedtek az előző havihoz képest, és 2,2 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.
Az ipar belföldi értékesítési árai az előző hónaphoz viszonyítva 0,1 százalékkal csökkentek, míg az exportértékesítési árak 2,6 százalékkal nőttek, elsősorban a forint gyengülése miatt.
A KSH szerint alapvetően a feldolgozóipari ágazatokban regisztrált árváltozások indukálják a termelői árindex alakulását. Jelentősebb árnövekedést a járműgyártás, a számítógép, elektronikai, optikai termékek gyártása, a kohászat, fémfeldolgozás és a gép, gépi berendezés gyártása területeken mért a statisztikai hivatal.
A belföldi értékesítési árak havi, átlagosan 0,1 százalékos mérséklődését elsősorban a jelentős súlyú villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás ágazat 0,4 százalékkal alacsonyabb árai okoztak. A feldolgozóipari ágazatok értékesítési árai szintén alig változtak - összességében 0,1 százalékkal nőttek -, a legnagyobb mértékben, 2,2 százalékkal a számítógép, elektronikai, optikai termékek gyártása ágazatban.
Csökkentek az árak a gyógyszergyártásban 2,9 százalékkal, a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban 1,1 százalékkal és az egyéb feldolgozóipar és javítás területén 0,2 százalékkal.
Az előző hónaphoz képest nem változtak az élelmiszeripari árak.