Szeptemberben 3,8 százalékkal csökkent az ipari termelés volumene az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Idén szeptemberben kettővel kevesebb munkanap volt, mint tavaly, a munkanaphatástól megtisztított index 0,6 százalékos növekedést jelez - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az előző hónaphoz képest az ipari termelés szeptemberben 0,7 százalékkal nőtt a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazítva. Az adatok megegyeznek a november 9-én kiadott előzetes jelentésben közöltekkel.
Az ipar termékek belföldi értékesítésének volumene 6,0 százalékkal elmaradt a tavaly szeptemberitől, az export volumene 3,6 százalékkal esett vissza. A csökkenés az előző havi 5,1, illetve 2,1 százalékról gyorsult fel.
A termelés az év első kilenc hónapjában 0,8 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában, az export volumene 0,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a belföldi eladások 2,5 százalékkal estek.
2012 szeptemberében a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 17,7 százalékkal alacsonyabb volt, mint a múlt év azonos hónapjában. Az új exportrendelések 17,7 százalékkal, az új belföldi rendelések 17,1 százalékkal csökkentek.
Az adatismertetés után kiadott közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kedvezőnek értékeli, hogy az összes rendelésállomány 2,1 százalékkal emelkedett az egy évvel ezelőttihez képest.
A KSH adatai azt mutatják, hogy az exportrendelések már csak 1,3 százalékkal haladják meg az egy évvel korábbit, míg augusztusban 8,8 százalék volt az adat, és a belföldi rendelésállomány növekedése is 10,9 százalékra lassult az augusztusi 16,2 százalékról.
Szeptemberben a feldolgozóipar tizenhárom alága közül kilencben csökkent a termelés. A jelentősebb súlyú alágak közül a feldolgozóipari termelés több mint egyötödét képviselő járműgyártás az augusztusi 2,8 százalékoshoz hasonló, 2,7 százalékos növekedést mutatott a tavaly szeptemberi magas bázishoz képest, amikor még 13,1 százalékos volt a növekedési üteme.
Eddigi legnagyobb idei visszaesését regisztrálta KSH a második legnagyobb súlyú alágban, a számítógép, elektronikai, optikai terméknél, ahol elsősorban a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti kereslet apadása következtében 23,4 százalékkal csökkent szeptemberben a termelés az augusztusi 15,2 százalékos visszaesés után. Ebben a szektorban tavaly március óta nem mért növekedést a KSH.
A harmadik legnagyobb alág, a feldolgozóipari termelésből közel egy nyolcaddal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása tavaly július óta először, 0,5 százalékkal mérséklődött. A közel egytized súlyt képviselő kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás kibocsátása - főként az értékesítés egyharmadát adó export 24,5 százalékos növekedése nyomán - 8,1 százalékkal bővült a kiugró augusztusi 26,1 százalékos növekedés után.
Az ipari exportértékesítés volumenének második hónapja tartó csökkenésében a számítástechnikai és elektronikai termékek kivitelének visszaesése szeptemberben 24 százalékosra erősödött az előző havi 15,4, és a júliusi 9,3 százalékos csökkenés után. Az ágazat exportja tavaly április óta nem mutatott növekedést.
A járműipar exportja szeptemberben 6,5, a gyógyszerexport 8,4 százalékkal nőtt 2011 szeptemberéhez képest, míg az élelmiszerkivitel volumene tavaly május óta először csökkent 1,1 százalékkal.