Magyar Haltermelők és Halászati Vízterület-hasznosítók Szövetsége – új stratégia, új név, új vezetés

Gazdaság - 2010-09-10

Új stratégiát fogadott el és nevet is változtatott a Haltermelők Országos Szövetsége és Terméktanácsának szeptember 8-i közgyűlése. A szövetséget ezentúl Magyar Haltermelők és Halászati Vízterület-hasznosítók Szövetségének hívják. Elnöknek Dr. Németh Istvánt, elnökhelyettesnek Csoma Gábort választották.

 

    Az új stratégia megfogalmazására azért volt szükség, mert be kellett látni, hogy a kizárólag az ágazati támogatásokért való lobbizást célzó érdekképviselet felett eljárt az idő, ráadásul a támogatások egy része csupán a tagok közötti érdekellentéteket növelte. Ezt tetézte a tisztségviselők közötti bizalmatlanság, az ezen alapuló megosztott, időnként önkényes, és egymással is vitatkozó képviselet. Mindez kisugárzott a munkamorálra és a teljesítményre is! Minderre tekintettel a közgyűlés úgy döntött, hogy a Szövetség új elnöksége a tagok érdekeit védve – egyenrangú partnerként – működjön együtt a május 31-én megalakult új akvakultúra szövetséggel az ágazati ügyek képviseletében. A Szövetség tevékenységében ugyanakkor kapjon nagyobb súlyt a természetes vízi halfogás és annak fenntarthatósága. A Szövetség lehetőséget kíván teremteni arra, hogy soraiba a horgász-halász vízkezelők és a természetes vízi halfogásban érdekelt más szervezetek is csatlakozhassanak.

 

A váltás aktualitását adja a halászatról és horgászatról szóló törvény felülvizsgálatának megfogalmazott, de részleteiben még ki nem munkált gondolata is. A stratégia olyan új törvényi szabályozást igényel, amelynek legfontosabb céljai:

 

a fenntarthatóság környezeti, társadalmi, és gazdasági követelményeinek érvényre juttatása a természetes vizek kezelése, halászati-horgászati célú hasznosítása során;

az állami vagyon részét képező természetes vizek és halászati jog ökológiai és gazdasági jellemzőinek megőrzése, minőségének folyamatos fejlesztése;

a vagyon- és jogbiztonság megteremtése a természetes vizek halászati-horgászati hasznosítása területén;

a horgászok fogási lehetőségeit biztosító feltételek javítása;

törvényes garanciák biztosítása a természetes vizek horgász-halász hasznosítói részére, hogy tevékenységüket hosszabb távon gyakorolhatják.

 

Ez a célrendszer jóval több, mint halászérdek. E stratégiai irányváltás lényegi tartalma jelenik meg a Szövetség új nevében is.

 

A Szövetség fontosnak tartja, hogy a halastavi környezetgazdálkodási program folytatásához lehessen támogatást igényelni, de annak forrását nem a Halászati Operatív Program rovására kell előteremteni, mivel a HOP eszközei elsősorban az ágazati fejlesztéseket, a marketinget illetve a temészetes vizek élővilágának védelmét és fejlesztését  szolgálják.

    Kiadó: Haltermelők Országos Szövetsége és Terméktanácsa

 OS