Megújuló energiahordozók adják a hőt a Szabó Lőrinc Iskolában

Gazdaság - 2009-05-26

A NYÍRTÁVHŐ Kft. sikeres pályázata eredményeként az Új Magyarország Fejlesztési Terv támogatásával megújulhat Nyíregyházán az Arany János Gimnázium és Általános Iskola Szabó Lőrinc Tagintézményének hőellátó rendszere.

Az iskola hőenergia ellátásáért felelős Nyírtávhő Kft. tavaly pályázatot nyújtott be a hőtermelés megújuló energiahordozókkal történő átállítására. A projekt keretében földgáz helyett pellet és faapríték biztosítja télen a fűtést és a használati melegvizet, a téli időszakon kívüli használati melegvíz készítésére napkollektorok szolgálnak majd. A hőtermeléshez szükséges villamosenergiát napelemek fogják előállítani.

 

A hőtermelés átalakításával egyidejűleg a Nyírtávhő Kft. korszerűsíti a kazánházi szabályozás rendszerét és az intézmény radiátorait termosztatikus szelepekkel látja el. A korszerű szabályozó berendezésekkel mód nyílik az igényeknek megfelelő fűtöttség biztosítására, az intézmény egészében és az egyes helyiségekben egyaránt a kívánt belső hőmérsékletek kialakítására, a túlfűtés és a használaton kívüli helyiségek szükségtelen fűtési hőfelhasználásának kiküszöbölésére.

 

A beruházás nyomán az iskola fűtési és melegvízkészítési költsége az olcsóbb fűtőanyag felhasználásnak köszönhetően a jelenlegi energiaárak figyelembevételével 20 %-kal csökken. Az energia és költségmegtakarítás a szabályozás lehetősége miatt tovább növelhető, hiszen változatlan energia felhasználás mellett éves szinten 2 millió forint megtakarítás érhető el, ezzel együtt évi mintegy 1400 kg szén-dioxid kibocsátás is elkerülhetővé válik. A pályázat költségvetése meghaladja a 30 millió forintot, ennek 46 %-a vissza nem térítendő támogatás. A kivitelezés nyáron kezdődik, ha a tervek szerint haladnak a munkálatok, akkor ősszel már az új berendezések biztosítják a hőt az iskolának.

 

A projekt mintaértékű abból a szempontból is, hogy demonstrálja az önkormányzat fejlesztés iránti elkötelezettségét, valamint bizonyítja a távhőszolgáltatás nyitottságát a megújuló energiahordozók racionális alkalmazására. Az iskola tanulói a mindennapok során, természetes módon ismerkedhetnek meg a megújuló energiahordozókkal, hasznosításuk módjával.

 

Jelentős a projekt környezetvédelmi hatása, hiszen az energia megtakarítási lehetőség és a megújuló energiák használata a térség környezetterhelését javítja, a fosszilis tüzelőanyagok terén pedig megtakarítást eredményez.

 

xxxx

 

 A pelletről: A pellet olyan, nagy nyomáson préselt szálas, rostos anyag, amelyet vagy saját anyaga, vagy belekevert kötőanyag tart össze. Néhány milliméteres átmérőtől több centiméteres átmérőig terjedő nagyságú rudakat alkot az alapanyag. A tüzeléstechnikában egyre inkább elterjed a fapelletek, fabrikettek használata, ahol fűrészport préselnek pellet formába, ami így a fűrészpornál könnyebben ég el, ugyanakkor a fánál jóval homogénabb szemcseméretű és emiatt automatizált tüzelőrendszerekben a tűzifánál jobban hasznosítható. A fapellet legelterjedtebb mérete a 6 mm-es átmérőjű és 2–5 cm-es hosszúságú.

 

Égetésük ún. pelletkazánokban lehetséges. A fapellettel üzemelő kazán égőfejét elhagyó láng hőmérséklete 800-1000 °C közötti. A füstgáz hőmérséklete 70-100 °C, a rendszer 90%-os hatásfokú! A pelletfűtés környezetbarátabb a fafűtésnél, mert újrahasznosított alapanyagot használ. A pellet nedvességtartalma 10%-nyi a fa 40%-ával szemben. Ezért hatásfoka jobb a tűzifánál. A szabályozott égés miatt a károsanyag kibocsátása is alacsonyabb.