A belföldi turisztikai aktivitás az első félévben mérsékelten nőtt - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön. Egynapos kirándulásokon a háztartások 66 százaléka, hétvégi típusú 2-4 napos utazásokon 29 százaléka, ennél hosszabb utazásokon pedig 16 százaléka vett részt.
A lakosság turisztikai utazási aktivitása 2006 első negyedében lényegében nem változott a 2005 első negyedévihez képest; egynapos kirándulásokon a háztartások 60 százaléka, 2-4 napos utazásokon egyötöde, ennél hosszabb utazásokon 6,5 százaléka vett részt, ami szerény aktivitást jelent.
Az első félévben az öt- és többnapos utakon eltöltött idő 15,5 millió nap volt, 2 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában. Az öt- és többnapos utazásokon a leggyakoribb motiváció a szórakozás, pihenés, sport volt. Több mint 3 millió napot töltöttek el a rokon-, barátlátogatásra utazók. A tanulási céllal eltöltött napok aránya 14 százalék, ahol a résztvevők döntő többségükben olyan diákok, akik nem a lakóhelyükön tanulnak.
Az ilyen típusú utak átlagos hossza 8 nap volt. Átlagosan a leghosszabb időre a gyógykezelésre, valamint a munkavállalásra utazók mentek 9-9 napra. 2006 I. félévében az öt és több napra utazók 40 milliárd forintot költöttek, ami folyó áron számítva 6 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. A szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás árindexe 2006 I. félévében 104 százalék volt. A belföldi turisták a kiadások 46 százalékát fordították szálláshelyi és vendéglátó-szolgáltatások vásárlására, további 18 százalékát élelmiszer-vásárlásokra, 12 százalékát pedig üzemanyag-vásárlásra. (forrás: MTI)