Csaba László: Sehol nincs egykulcsos adórendszer a világon

Gazdaság - 2010-10-10
A világon jelenleg sehol nincs valódi egykulcsos adórendszer: még Szlovákiában is valójában három kulcs az az egy kulcs – mondta a kormány adóterveiről Csaba László a Menedzsment Fórumnak.Az tényleg világújdonság lenne, ha nálunk valósulna meg először az egykulcsos adó. Éppen ezért nem kell rögtön arra gondolni, hogy januártól mindenki ugyanannyit fog fizetni attól függetlenül, mennyit keres – mondta a portálnak adott interjúban Csaba László.

A közgazdász szerint az egykulcsos adó hangoztatása azt a célt szolgálja, hogy lássuk, merre kell haladni, bizonyos átmenet után milyen jellegű adórendszert szeretnénk. Azt gondolom, hogy ezt üzenetnek kell felfogni. Hozzátette: nem hiszi, hogy egy hét múlva már képesek lennénk egy valódi egykulcsos adórendszert működtetni.

 

„Mi egy olyan ország vagyunk, ahol még nem volt példa arra, hogy a bor, a sör és a pálinka adókulcsa egységes legyen, ha pedig még ebben sem tudunk megegyezni, akkor a nagyobb kérdéseknél még nehezebb lesz” – fogalmazott Csaba László. Ha csak a személyi jövedelemadót nézzük, akkor az emberek 85 százaléka jelenleg is ugyanazzal a kulccsal adózik, nincs érdemi különbség a mostani és egy egykulcsos adó között.

 

Arra a kérdésre, az egykulcsos adó bevezetése mellett tartható-e a 3 százalék alatti hiánycél 2011-ben, a közgazdász úgy válaszolt: Utána kell számolni pontosan. Ha helytállóak azok az előrejelzések, hogy az idei egy százalék körüli növekedés után jövőre 2,5-3 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság és az idén nem történik mellékönyvelés, valamint csökkennek a kockázati költségek, akkor kell, hogy legyen mozgástér. Kérdés az, hogy ezt mire fogják fordítani.

 

Csaba László szerint például a MÁV, a BKV finanszírozására, illetve az idei költségvetésben elő nem irányzott, de valóságban jelentkező kiadásaira kell pénzt adni. Akkor pedig  a közgazdász szerint már nincs olyan nagy tér egy durva, erőszakos, minden adónemre kiterjedő adócsökkentésre. Inkább arra lehet mód, hogy bizonyos adókat leszállítsanak, másokat emeljenek, de a gazdasági szereplőkre az összes közteher mennyisége hat leginkább, azt pedig nem lehet jelentősen csökkenteni.