Görög adósság - Német lapok: Berlin elégtelennek tartja az új mentőprogramot

Gazdaság - 2015-08-12

A német pénzügyminisztérium elégtelennek tartja az új görög mentőprogramról az athéni vezetés és a hitelezők képviselői által kötött megállapodást - jelentette szerdán a Bild című német lap uniós forrásokra hivatkozva. A Die Weltnek kormányzati források azt mondták: megállapodást szeretnének, de még egy sor fontos kérdést tisztázni kell.

    A német pénzügyminisztérium elemzése szerint a megállapodás csaknem minden eleme visszalépést jelent a júliusi rendkívüli euróövezeti csúcstalálkozón hozott döntésekhez képest, és csupán a munkaerőpiac liberalizációjáról, a nyugdíjreformról és a pénzügyi rendszer megerősítéséről szóló elemek mutatnak "jelentős egyezést" a brüsszeli csúcs döntéseivel - áll a Bild online kiadásában megjelent beszámolóban.

    A Die Welt című laphoz is eljutott elemzés szerint Berlinnek három fő kifogása van: bizonytalan, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) csatlakozik-e az új mentőprogramhoz; nem látható, hogy miként lehet biztosítani a görög államadósság fenntarthatóságát; és az sem világos, hogy gyorsan felállítható-e a tervezett privatizációs  vagyonkezelő alap.

    Az ügyben az euróövezeti pénzügyminiszterek tanácsa, az Eurogroup (eurócsoport) határoz majd pénteken. A német pénzügyi tárca az értekezletre készített elemzésében azt is írta, hogy a tervezett reformoknak nincs egyértelmű irányuk és pontos menetrendjük. Berlin kifogásolja továbbá, hogy egy sor fontos döntést csak október vagy november után hoznak meg - ismertette a Bild és a Die Welt a pénzügyminisztériumi elemzést.

    A Die Weltnek kormányzati források azt mondták: "Megállapodást szeretnénk, mert mi is elismerjük, hogy Athén tett erőfeszítéseket, de egy még egy sor fontos kérdést tisztázni kell ahhoz, hogy a megállapodással kiállhassunk a Bundestag (a törvényhozás alsóháza) elé".

    Lényegében ugyanezt mondta a pénzügyminisztérium szóvivője is, aki a beszámolókra reagálva közölte, hogy a dokumentum nem a megállapodás elutasításáról, hanem a még nyitott kérdések megjelöléséről szól.

    Az Európai Bizottság szóvivője és Evklídisz Cakalotosz görög pénzügyminiszter kedden bejelentette, hogy technikai szinten létrejött a megállapodás Görögország és hitelezői között. Az új, sorban harmadik, várhatóan 86 milliárd eurós mentőprogram elindításához az eurócsoport jóváhagyása mellett hét euróövezeti ország parlamentjétől, köztük a Bundestagtól is felhatalmazás szükséges. A Bundestag a legutóbbi tervek szerint kedden szavaz a mentőprogramról.