A Morgan Stanley és az Unicredit elemzői arra figyelmeztetnek, hogy a bejelentett költségvetés továbbra sem nyúlt megoldást a 2013-as évet követő finanszírozásra.A két pénzintézet szakértői úgy látják, hogy a csak három évre tervezett válságadók, valamint a nyugdíjpénztári pénzek 14 hónapos elvonása 2013-tól nem nyújt biztosítékot az államháztartás finanszírozására és ezzel veszélybe kerül a hosszú távú finanszírozhatóság.
A Morgan Stanley és az Unicredit elemzői úgy becsülik, hogy 2013-ban 700 milliárd forintos lyuk keletkezik a magyar költségvetésen az egykulcsos szja bevezetésével.
Egy a Bloomberg által idézett kommentárban a Morgan Stanley elemzői leszögezik, hogy egyelőre semmilyen strukturális intézkedése nem tömi be ezt a GDP 2,5 százalékát kitevő költségvetési lyukat és nem valószínű, hogy ez irányú intézkedés születik a közeljövőben. Az Unicredit szakértője pedig a hosszú távú finanszírozási kockázatok növekedését említette. A Morgan Stanley elemzői pedig megjegyzik: súlyos kérdés, hogy mi történik a nyugdíjpénztárakkal 2011 decemberét követően, amikor a kormányzat elvileg ismét átutalja számukra a díjaikat.
Hét éve vállalt kötelezettségét teljesíti Magyarország jövőre, 2011-ben ugyanis a bruttó hazai termék (GDP) 3 százaléka alá süllyed az államháztartás hiánya, legalábbis a szombaton a T. Háznak benyújtott 2011-es költségvetési törvényjavaslat szerint. Az, hogy az önkormányzatok nélküli deficit valóban 688,8 milliárd forint lesz-e, mint ahogy azt a kabinet tervezi, elsősorban a válságadókon, a magán-nyugdíjpénztári járulékok sorsán, valamint a közszféra tervezett karcsúsításán áll vagy bukik.
Ismeretes: a kormány összesen mintegy 350-360 milliárd forintot remél éves szinten a bankokat, a távközlési, energiaipari és kereskedelmi cégeket terhelő különadóktól, míg az 1998 óta a magánnyugdíjkasszákba befolyó járulékok 14 hónapra szóló átirányítása még legalább ugyanennyivel gyarapítja a büdzsé bevételi oldalát.