Segítséget kér a szállodaipar - Katasztrofális a tavalyi év

Gazdaság - 2010-03-23

Kedvezményes szállodai áfakulcs, újból adómentes üdülési csekk, idegenforgalmi adó (ifa) utáni eredeti támogatás visszaállítása, megnövelt nemzeti marketing-költségvetés – a Magyar Szállodaszövetség (MSZSZ) szerint a kormányzat többek közt ezekkel az intézkedésekkel segíthetné a hazai szállodaipar talpra állását.

Javaslatcsomagot dolgoztak ki az ágazat fellendítésére A magyar szállodai szobakapacitás 73,2 százalékát tömörítő szakmai érdekvédelmi szervezet tegnap megtartott sajtótájékoztatóján értékelte az ágazat jelenlegi helyzetét, és ismertette a 2010-re vonatkozó, a kormányzatnak szánt javaslatcsomagját.

 „A tavalyi volt a magyar szállodaipar legrosszabb éve az utóbbi tizenöt évben” – kezdte a helyzetértékelést Erdei János, az MSZSZ elnöke. A hazai szállodák teljesítménye egy év alatt óriásit romlott (lásd tábláza-tunkat), ez egyrészt a válság következtében visszaesett keresletnek tudható be (8 százalékkal csökkent a vendégéjszakák száma az előző évhez képest), másrészt az elmúlt néhány év dinamikus szállodai fejlesztései által okozott kínálatbővülésnek (három év alatt 41,5 ezerről 47,2 ezerre nőtt a szobák száma). A szakmabeliek szerint az elmúlt években megvalósult szállodai kínálatfejlesztés ugyanis nem mindig volt helyes és átgondolt, az újonnan létrejött kapacitásokat emiatt nem minden esetben lehet jövedelmezően működtetni, különösképp a jelen gazdasági helyzetben. „Főleg a budapesti 4-5 csillagos, illetve a vidéki wellness-szállodák esetében okozhat gondot a viszonylagos túlkínálat” – mondta Erdei János. A szövetség által készített elemzés szerint a válság következtében a hotelek komoly költségcsökkentést kényszerültek végrehajtani az év során, ezt sok esetben létszámleépítésekkel, minőségromlással, a felújítások, fejlesztések elhalasztásával járt. Ezen folyamatok elhúzódása pedig az egész magyar turizmus nemzetközi versenyképességét is negatívan befolyásolhatja.