Nemzetközi megállapodás a felzárkózó európai országok megvédésről

Gazdaság - 2012-03-14

Megszületett a nemzetközi szintű megállapodás azokról az alapelvekről, amelyek célja a közép-kelet-európai gazdaságok megvédése az euróövezeti adósságválság negatív pénzügyi hatásaitól - áll a Nemzetközi Valutaalapnak az MTI-hez eljuttatott közleményében.

A nemzetközi pénzügyi szervezet a közleményt azt követően adta ki, hogy a héten Brüsszelben kétnapos tanácskozást tartottak az úgynevezett Bécsi Kezdeményezés 2.0 elnevezésű, határokon átnyúló pénzügyi koordinációs programról.

    Az Európai Bizottság által szervezett, e témában már a negyedik találkozón európai pénzügyi szabályozó és felügyeleti hatóságok, központi bankok, a régióban érdekelt fontosabb bankok képviselői vettek részt, és csatlakoztak a Nemzetközi Valutaalap, az Európai Beruházási Bank, az Európai Bankfelügyelet, Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), valamint a Világbank magas rangú tisztségviselői is.

    A megállapodás célja a feltörekvő európai államokban a pénzügyi szektor stabilitásának és a rendezett hitelfeltételeknek a biztosítása, miután ez a bankoknak, illetve a küldő és a befogadó országnak egyaránt érdeke. Ezért a brüsszeli tanácskozáson a bankok és a szabályozó hatóságok képviselői megállapodtak azokban az alapelvekben, amelyek megakadályozzák az úgynevezett "rendezetlen tőkekivonást" a térségből.

    A dokumentum hangsúlyozza a bankszektor szabályozásának és felügyeletének jobb összehangolását, illetve annak szükségességét, hogy mérsékeljék az eurózóna és a feltörekvő európai gazdaságok közötti negatív tovagyűrűző hatásokat.

    Az első Bécsi Kezdeményezés 2009-ben indult a Lehman Brothers amerikai nagybank 2008. őszi csődjét követő globális piaci pánikhelyzetben, akkor a térségben jelen lévő nyugat-európai bankok kötelezettséget vállaltak közép-kelet-európai érdekeltségeik finanszírozásának fenntartására, és ehhez annak idején jórészt tartották is magukat, ami nagyban hozzájárult a régió gazdaságának a stabilizálásához.

    Mára azonban változott a helyzet, mert elkerülhetetlen a hitelfolyósítás mérséklése Kelet-Európában, miután nagy a nyomás a bankokon, hogy javítsák tőkemegfelelési mutatóikat, és fogják vissza leánybankjaik finanszírozását. Ennélfogva a "kettes számú" kezdeményezés már a nemzetközi környezetből fakadó, a régiót fenyegető új kockázatokra ad választ - fogalmaz az IMF közlemény.