Peking üdvözölte az eurózóna pénzügyminisztereinek döntését a spanyol bankoknak juttatandó 100 milliárd eurós támogatásról, de azt rövidtávú megoldásnak tartja, és további határozott fellépést tart szükségesnek a régió hosszú távú stabilitásának fenntartásához.
"Bízunk benne, hogy a lépés elősegíti a válság feltartóztatását" - jelentette ki Csu Kuang-jao (Zhu Guangyao) pénzügyminiszter-helyettes hétfőn, ugyanakkor úgy vélte, az eurózóna közép- és hosszú távú stabilitása érdekében szükség van szélesebb körű megegyezésre és határozottabb tettekre.
Csu még megjegyezte, Kína reméli, hogy Görögország kitart az euró mellett, s az európai valuta sértetlen marad. Arra kérdésre, hogy Peking felkészült-e az eurózóna szétesésére, a szakember egy országa óvatos makro politikáját jellemző mondást idézett: "tervezz a legjobbra és készülj fel a legrosszabbra".
A kínai központi bank helyettes vezetője Csi Jün (Zhu Jun) szintén hétfőn azt hangoztatta, hogy az eurózóna alapvetően rendelkezik azokkal a forrásokkal, amelyekkel a problémát meg tudja oldani. Leszögezte viszont: Kína nem fog hiányozni akkor, amikor azokról a Nemzetköz Valutaalap (IMF) által fedezett pénzekről lesz szó, amelyekre Európának szüksége van.
Kína 410 milliárd dolláros vagyoni értékkel rendelkező szuverén alapjának, a China Investment Corporationnak (CIC) az elnöke Luo Csi-vej (Luo Jiwei) közölte, Kína lényegében leállította európai értékpapír-befektetéseit. A The Wall Street Journal című lapnak a múlt héten kifejtette, nem szándékoznak az eurózóna közös papírjaiból sem vásárolni, mivel a befektetést túlságosan kockázatosnak tartják.
A kínai külügyi szóvivő hétfőn külön is üdvözölte a spanyol bankok konszolidációja ügyében hozott döntést, s úgy vélte, hogy az Európai Unió közös intézkedései "elősegíthetik a piac bizalmának visszaállítását".
A Kínai Kommunista Párt központi lapja, a Zsenmin Zipao (Renmin Ribao) hétfői számában közölt kommentárja szerint "a problémák, amelyek pénzzel megoldhatók, nem problémák". Amivel Európa küzd, az alapvetően az integrációs rendszerből eredeztethető. "A válság megoldása attól függ, hogy az eladósodott országok képesek-e a fájdalmas reformokra, s felkészültek-e lelkileg azok végrehajtására?" - írta a szerző.