A kormány a hivatalos EU-IMF tárgyalások mielőbbi megkezdésére és gyors lezárására törekszik, hiszen mindhárom tárgyaló fél, minden magyar állampolgár és minden nem kizárólag spekulációra játszó befektető közös érdeke, hogy a magyar gazdaság fenntartható államháztartási hiány mellett, fenntartható növekedési pályára álljon - rögzítette a kormány kiinduló álláspontját a tárgyalási mandátummal felruházott Fellegi Tamás.
A tárca nélküli miniszter úgy fogalmazott: a kormánynak nincs "A" vagy "B" terve, egyetlen cél van, a mielőbbi megállapodás.
Az Európai Bizottság szerdai döntésével kapcsolatban Fellegi Tamás fontos eredménynek nevezte, hogy a kötelezettségszegési eljárásokban felvetett témák 90 százalékában megegyezés született.
A EU/IMF-tárgyalások megkezdéséhez szükséges az Európai Bizottság által vitatott kérdések tisztázása, ezek politikai jellegűek - közölte a tárca nélküli miniszter. Hozzátette: "mi készen állunk, hogy a tárgyalóasztalhoz üljünk, és várjuk, hogy a másik fél is odaüljön".
Az EU/IMF-tárgyalásokon a nemzeti érdekek és a nemzeti szuverenitás védelmét sem fogjuk feladni, hiszen nagyarányú támogatottságunk erre is kötelez - mondta Fellegi Tamás.
Kifejtette: "készen leszünk minden olyan feltétel elfogadására, amelynek teljesítése az ország hosszú távú gazdasági és társadalmi stabilitását, versenyképességének erősítését és a gazdaság tartós növekedési pályára állítására tett folyamatos erőfeszítéseinket segíti elő, hiszen erre kaptunk nagyarányú felhatalmazást a választóinktól".
A miniszter megerősítette, hogy Magyarország elkötelezett a piaci finanszírozás mellett és továbbra sincs szüksége IMF/EU-pénz azonnali lehívására.
"A megállapodásnak pontosan az az értelme, hogy ilyen típusú pénzügyi támogatás igénybevételére ne is legyen szükségünk. Épp az IMF/EU-megállapodás nyomán létrejövő pénzügyi biztosíték teremt lehetőséget arra, hogy a forintárfolyam stabilizálódjon, az állampapírhozamok csökkenjenek, és így több tízmilliárdos megtakarítás jelentkezzen a büdzsében. Az IMF/EU-megállapodás fontos biztosítéka lehet annak, hogy a bankok részt vegyenek a magyar gazdaság finanszírozásában" - mondta Fellegi Tamás.
Véleménye szerint a magyar gazdaság számai nemzetközi összehasonlításban jobbak, mint az a hozamfelárakból következne.
"Az igaz, hogy az ország rendkívüli erőfeszítései ellenére, a forintárfolyam negatív mozgásából eredően, még mindig magas az államadósság és a külső adósság is, de például a folyó fizetési mérleg egyenlege pozitív, a költségvetési hiány önmagában és európai összehasonlításban is az alacsonyabb csoportban van és kezelhető. Mindez anélkül van így, hogy a kormány folytatta volna az előző időszak magyar kormányainak vagy a mediterrán országok jelenlegi megszorító politikáját" - mondta a miniszter.
Fellegi Tamás közölte: a kormány februári döntése értelmében olyan intézkedéseket hajt végre, amelyek tovább csökkentik az idei és a jövő évi hiányt, hogy az megfeleljen a konvergenciaprogramban vállalt céloknak.
A leendő IMF/EU-megállapodás készenléti védőhálója azokat a külső feltételeket biztosíthatja, amelyeket a magyar gazdaság mérete, szerkezete, nyitottsága és kitettsége okán nem képes a maga számára biztosítani - hangsúlyozta a miniszter. A tárgyalásokon terítékre kerül a költségvetés fenntarthatósága, mind bevételi, mind kiadási oldalon. Bizonyára téma lesz a személyi jövedelemadó és a társasági adó összefüggése a költségvetéssel és a foglalkoztatási kérdésekkel. Nem lesz megkerülhető a közösségi közlekedés fenntartható és kiszámítható finanszírozása, a MÁV és a BKV együttes hatása a költségvetésre - sorolta a témákat Fellegi Tamás.
A megállapodás foglalkozik majd a gazdasági szereplők közteherviselésével 2013. január 1-je után, csakúgy mint az önkormányzati adósságállomány problematikájával. Valamilyen formában része lesz a megállapodásnak a konvergenciaprogram, amelyet megújítva amúgy is a tavasz folyamán az Európai Bizottság rendelkezésére bocsát Magyarország. Téma lesz az egyszeri tételek és a strukturális reformok értelmezése és alkalmazása a költségvetési számításokban és ezzel összefüggésben a Széll Kálmán-terv alakulása - tette hozzá.
"Bízunk benne, hogy a kötelezettségszegési eljárásokban elért eredmények és a következő időszak egyeztetései a Valutaalap és az Európai Központi Bank képviselőivel meg fogják nyitni az utat a tárgyalások megkezdése előtt, talán már április elején" - mondta a tárgyalások vezetésével megbízott kijelölt tárca nélküli miniszter.