A világ leginkább vállalkozásbarát országa Szingapúr, amely a legkedvezőbb feltételeket biztosítja a befektetésekhez, Magyarország viszont ebből a szempontból a tavalyi hatvanadikról a 66. helyre csúszott le a felmérésben részt vevő 175 ország közül - derül ki a Világbank és a Nemzetközi Pénzügyi Társaság (IFC) közös jelentéséből, amelyet a Napi Gazdaság idézett.
Szingapúr kínálja a világon a legkedvezőbb feltételeket a befektetésekhez, de kifejezetten üzletbarát a légkör a tavalyi éllovas Új-Zélandon és az Egyesült Államokban is - derül ki a Világbank és a Nemzetközi Pénzügyi Társaság (IFC) közös jelentéséből, amely többek között a cégalapításhoz szükséges idő, az adók és a munkaerő-piaci szabályozás alapján rangsorolja a felmérésben részt vevő 175 országot. A jelentésből kiderül, hogy egy év alatt 112 országban összesen 230 olyan intézkedést hoztak, amelyek csökkentik az üzleti szférát érintő jogi és adminisztratív előírások idő-, illetve költségigényét - számol be a Napi Gazdaság.
Az üzletbarát légkör alapján készített rangsorban a visegrádi országok közül Szlovákia vezet (36.) Csehország (52.), Magyarország (66.) és Lengyelország (75.) előtt, de a térség minden országa rontott a helyezésén a tavalyihoz képest. Hazánkat az európai uniós tagországok többségén túl a tagjelölt Románia és Bulgária, illetve többek között Mongólia is megelőzi a listán. Tavaly még a 60. helyen volt Magyarország, de azóta a magyar szabályozás szinte minden területen kimaradt a nemzetközi fejlődésből.
A legjelentősebb pozícióvesztést a határokon átívelő kereskedelemmel, illetve a vállalatalapítással kapcsolatban szenvedte el az ország. Egyetlen olyan szegmens van, amelyben előrelépés tapasztalható, ez pedig a vállalatok bezárásának és megszüntetésének intézményi környezetére vonatkozik. Magyarországon átlagosan 38 napig tart egy vállalat alapítása, ami több mint duplája az OECD-átlagnak, és kifejezetten drága a tulajdon bejegyzése is nemzetközi összehasonlításban - olvasható a Napi Gazdaságban. (forrás: mfor.hu/Napi Gazdaság)