Sikeres a magyar-román határmenti együttműködés - közel 90 projekt megvalósítása már elkezdődött

Gazdaság - 2010-02-15

Három pályázati felhívás, eddig 3,6 milliárd forint (13 millió euró) odaítélt támogatás, közel 90 megvalósítás alatt álló projekt – ez a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által irányított Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 eddigi mérlege.

A Programban lezárult a harmadik pályázati forduló is, amely mintegy 5 milliárd forint (20 millió euró) uniós támogatási keretet nyújt a kiválasztásra kerülő, határon átnyúló pályázatok megvalósítására. A harmadik pályázati felhívás tavaly októberben jelent meg.

 

 A pályázatok beadására több mint három hónap állt rendelkezésre, ez alatt 280 pályázat érkezett be. Az eddigi felhívásokhoz hasonlóan, az egyes tevékenységi területekre legfeljebb 1.5 millió euró támogatást igényelhettek a pályázó szervezetek, főként nagyobb beruházások előkészítésére, valamint együttműködési projektek kivitelezésére (a közlekedés, információáramlás, környezetvédelem, vagy a munkaerőpiac, a kutatás-fejlesztés, az innováció, az oktatás, az egészségügy és a közösségek közötti együttműködés terén). A pályázatok feldolgozása folyamatos, az eddigi adatok alapján a legtöbb pályázatot a „Közösségek közötti együttműködések” című beavatkozási területre nyújtották be. Egyformán népszerűnek bizonyultak a közös kutatás-fejlesztést és innovációt, valamint az oktatási intézmények közötti együttműködést célzó projektek. A támogatások odaítéléséről a program Közös Irányító Bizottsága (KIB) dönt a pályázatok formai és tartalmi értékelését követően. A program első felhívása keretében mintegy 13 millió euró került szétosztásra a közel 90 nyertes projekt között. Ezek megvalósítása már folyamatban van.

 

 

 

Többek között, így kerül sor Szabolcs-Szatmár-Bereg és Szatmár megye együttműködésében egy regionális hírügynökség és gazdasági hálózat kialakítására több mint 800 ezer euró uniós támogatásból. Támogatást nyert az EU-Goal 2009-2010 elnevezésű projekt is, amely 16 Békés illetve Arad megyei sportegyesületet fog össze (8 magyarországi és 8 romániai), hogy számos bajnokságot valamint edzőtábort szervezzen a helyi sportolóknak, erősítve ezzel a régiós sportéletet. A Szegedi Vadaspark – amely az ország legnagyobb területű, természetvédelmi területté nyilvánított, állatkertje - és a Temesvári Állatkert – összefogásával született az a projekt, amely a Kárpát-medence állatvilágának bemutatását helyezi a középpontba. A projekt végrehajtása során bővül a betelepített fajok száma, érintőképernyők segítik a tájékozódást, valamint ismeretterjesztő programokat szerveznek gyermekcsoportok részére. A Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara és a Bihar Megyei Vállalkozók Szövetsége egy határon átnyúló vállalkozói hálózat létrehozására kapott támogatást. A projekt kiemelten támogatja az együttműködési kezdeményezéseket, a határ mindkét oldalán működő vállalkozások versenyképességének növelése érdekében.

 

A második pályázati felhívás még nem zárult le, tekintettel arra, hogy a pályázatok kiválasztása két fordulóban zajlik. A második fordulóba azon pályázatok juthatnak tovább, melyeket a KIB kidolgozásra javasol. A továbbjutott pályázók a teljes pályázati anyagot legkésőbb 2010. július 6-ig nyújthatják be. A felhívás keretében közel 87 millió euró uniós forrás áll rendelkezésre.

 

A programidőszak végéig (2013) minden év őszén újabb források megnyitása várható, kivéve a nagy infrastrukturális beruházások területét, ahol kétévente hirdetnek meg újabb felhívásokat.

 

 

 A programról, az eddigi nyertesekről, és az aktuális pályázati lehetőségekről a www.huro-cbc.hu honlapon szerezhető további felvilágosítás.