Még soha nem összpontosult ilyen összegű fejlesztési forrás a turizmus szektorba, mint a 2007-2013-as időszakban. Az Észak-Alföldön most megítélt támogatás mértéke 3,4 milliárd, míg a projektek elszámolható költsége csaknem 18 milliárd forint. A turizmus a béke és a jólét iparága, a biztonságérzetre, a kultúrák és az emberek kapcsolatára, az új megismerésére irányuló vágyra épül.
A turizmus fejlesztése mindemellett a fizetési mérlegre is kedvező hatást gyakorol, elősegíti a munkahelyteremtést, a területfejlesztést, illetve segíti a természeti és a kulturális örökség hasznosítással egybekötött megőrzését is.
Az NFT I. forrásaiból turizmusfejlesztésre három év alatt 142 projekt került támogatásra, mintegy 31 milliárd forint értékben.
Az ÚMFT keretén belül a turizmus szerepe jelentősen tovább növekedett, hiszen közel 300 milliárd forint áll rendelkezésre. A források három területre fordíthatóak, turisztikai termék és attrakciófejlesztésre, szálláshelybővítésre, desztináció menedzsmentre. Ezek a fejlesztések nem csupán minőségi turisztikai szolgáltatásokat tesznek lehetővé, hanem segítik a kulturális örökség megőrzését is, de abban is segítenek, hogy a nyertes vállalkozások még több munkavállalót foglalkoztassanak, hogy olyan új területek felé terjeszkedjenek, amelyeknek köszönhetően nőhet a bevételük és a versenyképességük, erősödhet a vállalkozásuk. A turisztikai fejlesztések kifejezetten jó hatása egyéb szektorban, így az építőiparban is érezhető lesz. Az ilyen és az ehhez hasonló vállalkozásokat megcélzó fejlesztésekkel tudunk kilábalni abból a gödörből, amelybe a nemzetközi hatások miatt belekerültünk.
Ezeket a kritériumokat tartották szem előtt az Észak-Alföldön most megítélt támogatások elbírálásánál is. Csak Hajdú-Bihar megyében hat nyertes pályázat lett, csaknem két milliárd forint értékben, amely támogatási összeg közel 10 milliárdnyi beruházást indukál. Így többek között lehetősége nyílik szálláshely-kapacitás növelésére, illetve korszerűsítése mellett konferenciatermek kialakítására, wellness-, fitness-, gyógy-, sport-, családbarát szolgáltatások megvalósítására például a Debreceni Gyógyfürdő Kft-nek és Civis Hotels Zrt.-nek is. A pályázatok kiemelt figyelmet fordítanak a hátrányos helyzetű, turisztikai potenciával rendelkező térségek fejlesztéseire is. Az infrastruktúra-fejlesztés esetén a projektek kötelező eleme az akadálymentesítés.
Pályázati nyertesek Hajdú-Bihar megyében
Debreceni Gyógyfürdő Korlátolt Felelősségű Társaság
Aquaticum Termál és Wellness Szálloda**** építése a Debreceni Gyógyfürdő területén
600 000 000 forint
Cívis Hotels Zártkörűen működő Részvénytársaság Cívis Grand Hotel Aranybika színvonalas szálláshely és szolgáltatás fejlesztése
500 000 000 forint
Bodnár Zsolt egyéni vállalkozó
A Blue Dreams Panzió szálláshelyeinek kapacitásnövelése I. osztályú kategóriába történő átlépéssel
12498035 forint
Geotherm Üdülő Korlátolt Felelősségű Társaság
A Hotel Silver fejlesztése - minőségi szálláshely bővítés, konferenciateremmel a komplex szolgáltatások elérhetőségének növelése érdekében
227 015 501 forint
ÓBESTER-PANZIÓ Vendéglátóipari Korlátolt Felelősségű Társaság
Új, elegáns szálloda Debrecen szívében: a Hotel Óbester
211 179 721 forint
HUNGUEST Hotels Szállodaipari Zártkörűen Működő Részvénytársaság
Hotel Béke szállodafejlesztés 200 000 000 forint