A Davosban tartott Világgazdasági Fórumon Soros György élesen kritizálta Németországot, amely szerinte teljesíthetetlen követelményeket támaszt Európának. Angela Merkel viszont éppen a német állam túlterhelésétől óvott, állítva: a közösség hitelességét veszélyezteti a sok támogatás.
"Németország, szigorú gazdaként kemény fiskális fegyelmet szab, ez pedig olyan feszültséget teremt, amely tönkreteheti az Európai Uniót. Az európai vezetők, a válságra reagálva kevésbé értik meg, hogyan működnek valójában a pénzpiacok és mindent elrontottak." – fogalmazott Soros György a Huffington Post szerint.
Soros szerint az eurozónához tartozó országoknak bizonyos formában osztozniuk kell az adósságterhükön és többet kell költeniük a gazdaságuk élénkítésére.
A tagországok a költségvetéseik megnyirbálására kényszerülnek, a megszorító intézkedése le fogják nyomni a béreket és az árakat, arra kényszerítve a fogyasztókat, hogy kevesebbet vásároljanak, a vállalatokat pedig dolgozóik elbocsájtására kényszerítik, mindez pedig tovább árt majd a fogyasztói keresletnek és az élet minőségének.
Végső soron a gazdasági zűrzavar politikai elnyomást eredményez majd, mert a vezetők félnek az új szegények haragjától. Soros kiemelte: "ami manapság Magyarorságon történik, az előhírnöke annak, ami ránk vár." Az üzletember meglátása szerint világos tervek nélkül Európa ördögi körbe kerül, amelyben a gazdasági hanyatlás és a politikai helyzet romlása egymást erősíti.
Angela Merkel német szövetségi kancellár viszont Davosban megpróbálta elkerülni a vitát a szorult helyzetben lévő euróövezeti országoknak nyújtandó pótlólagos segélyről - írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). "Nem szeretnénk semmi olyat megígérni, amit nem tudunk teljesíteni" - jelentette ki, majd feltette a kérdést: "mi történik akkor, ha kemény támadás éri a piacokat, a térség pedig sérthető?" Merkel ezzel utalt arra, hogy Németország esetleges meggyengülése nem tenne jót Európának.
Forrás: VG, FAZ, Huffington Post