Szembe kell nézni azzal, hogy a magyar gazdaság válságközeli helyzetben van

Gazdaság - 2022-12-05

„Szembe kell nézni azzal, hogy a pénzügyi, makrogazdasági mutatóink az Európai Unióban az első-második legrosszabb helyen vannak. Jövőre már a legrosszabb lesz, mert a 15–18 százalék között várható infláció a legmagasabb lesz az Európai Unióban. Szembe kell nézni azzal, hogy ha Magyarország nem változtat a gazdaságpolitikáján, ha nem hajt végre kétharmados gazdaságpolitikai fordulatot, akkor elveszíti az évtizedet, stagnálás, stagfláció következik. Ez most még visszafordítható, jövőre már nem.”-így fogalmazott Matolcsy György, hétfőn az Országgyűlés gazdasági bizottsága előtt elmondott beszédében.

...a ma tapasztalt infláció a kormánypropaganda állításaival szemben nem háborús infláció.

Az RTL hangfelvétele szerint Matolcsy arról is beszélt, hogy a kormány jövőre „igen jelentős külföldi hitelfelvételt” tervez, de szerinte ennek csak abban az esetben van értelme, ha az így szerzett pénzt energiahatékonysági programokra költjük, mert azok megtérülnek.

Ugyanakkor a jegybankelnök szerint a „25 milliárd vagy 50 milliárd forintos energiahatékonysági programok olyanok, mintha nem lennének”, nem ilyenekre, hanem „több ezermilliárd forintos” programokra van szükség.

Egyebekben viszont a jegybankelnök belső forrásból finanszírozná a kievickélést a válsághelyzetből, hiszen„ahogy a hibákat belül követtük el, úgy a megoldás is belül keresendő”.

Matolcsy szerint kb. 20 ezer milliárd forint a magyar családok megtakarítása, „ezt most eszi, rágja, harapja az infláció”.

Ugyanennyi pénz van a magyar üzleti szektorban likviditási tartalékként, ezeket a pénzeket kormányzati programokkal meg lehetne mozdítani – állította. Az, hogy most ilyen sok a tartalék, „a megnyert 2010-es évtized eredménye”, és az egész EU-ban kiemelkedő, ezt fel is lehetne használni a válságkezelésben.

Matolcsy elismerte, hogy a ma tapasztalt infláció a kormánypropaganda állításaival szemben nem háborús infláció, hiszen „2021 második felében kezdődött az energiaár robbanás, ami a magyar infláció 80 százalékát okozta”. Arról is beszélt, hogy az októberi jelentős forintgyengülésnek sokkal súlyosabb következményei is lehettek volna, de végül ezt a jegybanknak sikerült megakadályoznia.