Szlovákia, mint „adóparadicsom”

Gazdaság - 2006-06-28

Ötvenezer céghez juttatott el szórólapot a napokban egy hazai vállalkozás. A többi közt cégalapítással foglalkozó Cash Global Hungary Szlovákiába csábít. Becslések szerint eddig hétezer magyar cég tette át a székhelyét északi szomszédunkhoz.

A magyar cégeket elsősorban a kedvező nyereségadózási szabályok vonzzák Szlovákiába – mondja Csonka Gábor, a társaság ügyvezető igazgatója. Északi szomszédunknál a társasági adó kulcsa ugyan 19 százalék, míg Magyarországon jelenleg 16 százalék, ám utóbbi jövőre a szolidaritási adó miatt további négy százalékponttal nő. Ráadásul nálunk ha az e terhek megfizetése utáni nyereséget a tulajdonosok osztalékként ki kívánják venni a cégből, további 25 százalékot kell az államnak kifizetniük. Szlovákiában viszont az osztalékot nem terheli állami sarc.

 

A Szlovákiába költözést többféleképpen is meg lehet valósítani. A legegyszerűbb módszer, ha a vállalkozó megszünteti a magyar céget, alapít helyette egy újat Szlovákiában, majd telephelyet bérel magának Magyarországon. Egy másik technika, hogy a vállalkozó a szlovákiai cégbe menti ki a nyereséget, a magyar vállalatot pedig veszteségesen működteti.

 

A munkavállalók foglalkoztatásán is spórolhat a cég, ha magyarországi telephelyén “kiküldetésben" foglalkoztatja dolgozóit – állítja Csonka Gábor. Szlovákiában ugyanis a minimálbér mindössze 6900 korona, vagyis 50577 forint havonta (Magyarországon ez 62 500 forint). Ez után az alkalmazottaknak 13,4 százalékos, a munkáltatónak 35,2 százalékos járulékot kell fizetniük. Magyarországon az arány jelenleg 13,5, illetve 36,62 százalék.

 

Súlyos érvágást jelenthet a költözés azoknak az alkalmazottaknak, akik megbetegszenek, vagy gyermeket vállalnának. Ha ugyanis táppénzre mennek, a szlovákiai jogszabályok értelmében az első három napban csak bejelentett fizetésük 25 százalékát kapják meg, majd a bér 55 százalékára emelkedik az összeg. A kismamák mindössze hat hónapot tölthetnek otthon a kisbabával, ez alatt az idő alatt bérük 55 százalékát kapják meg a szociális biztosítótól, azt is csak akkor, ha már legalább 270 munkanapon át be voltak jelentve valamelyik szlovákiai cégnél. (forrás: magyarhirlap.hu)