Csaknem 800 vidéki kis- és középvállalkozásnál (kkv) 5400 álláshely jött létre a kkv kapacitásbővítő támogatásnak köszönhetően, 21,5 milliárd forintból - közölte az Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Kft. (OFA Nkft.) csütörtökön.
A programot 2021 szeptembere és 2023 októbere között valósította meg a Magyar Államkincstár, a KINCSINFO Kincstári Informatikai Nonprofit Kft. és az OFA Nkft. konzorciumi formában, a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programban (Ginop), 100 százalékos uniós támogatással.
A közlemény szerint a programban igényelhető vissza nem térítendő támogatás célja a kapacitásbővítés költségeinek részleges átvállalása volt a munkavállalói létszám növelése érdekében. A támogatásra Budapest és Pest vármegye kivételével minden régióból és megyéből pályázhattak a kis- és középvállalkozások.
Az érintett kkv-knak a támogatás feltételeként vállalniuk kellett, hogy működő vagy újonnan létrehozott telephelyükön legalább három, legfeljebb huszonöt emberrel bővítik a foglalkoztatottak létszámát. Az egy főre jutó támogatás maximális mértéke új munkavállalónként 4 millió forint volt. A program egy felvett dolgozó bérköltségét 8 hónapig fedezte, legfeljebb havi bruttó 309 ezer forint és a kapcsolódó szociális hozzájárulási adó finanszírozásával.
Az igénylő munkáltatók pedig vállalták, hogy a támogatott dolgozókat nyolc hónapon túl azonos időszakra, azonos munkaidő és azonos bruttó munkabér mellett tovább foglalkoztatják. Ezáltal a program 16 hónapig garantálta a biztos munkahelyet és keresetet a munkába állók számára.
A kapacitásbővítő támogatást a keleti országrészben igényelték a legtöbben, száznál több projekt helyszíne Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye is.