Augusztus 17-20. között a Debreceni Egyetem Böszörményi úti Campusa adott otthont a 32. Farmer Expó Nemzetközi Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakkiállításnak és a 18. Hortico Zöldség-Gyümölcs Kertészeti Szakkiállításnak. A négy nap alatt a 272 kiállító portékájára, a látványos bemutatókra és a szakma mondandójára 31.430(!) látogató volt kíváncsi.
Romlani? Hová?
A növénytermesztők kerekasztalán egyebek mellett elhangzott, hogy idehaza vannak olyan területek, ahol sajnálatos módon már nincs hová romlania a termőtalajnak. Nemzeti kincsünk 40 százalékát a termőföld adja, ezért is aggasztó, hogy a talajélet, a mikrobák száma folyamatosan és drasztikusan csökken; különösen a szántóföldi területeken. Nagyságrendekkel kisebb a baktériumok, a gombák és az algák száma napjainkban, mint akár csak néhány éve-évtizede. Európában még rosszabb a helyzet és bár minden relatív, a mi talajaink az európai átlaghoz képest még viszonylag jó állapotban vannak. Ami persze sovány vigasz…
Az állattenyésztők konferenciáján szó volt arról, hogy egyik nagy kereskedelmi bank minden évben elkészíti a kkv. agrárhangulat-indexet. Az idei mutató alapján kimondható, hogy a megkérdezettek legalábbis borúsan látják az ágazat, illetve saját vállalkozásuk jövőjét. Az utóbbi három évben trendszerűen csökken ennek a hangulati indexnek az értéke. Év/év alapon 17,6 százalék az infláció, ami komoly hatással van a fogyasztásra és az alapkamat alakulására egyaránt. Drágítja a banki finanszírozást, ezért a gazdálkodók beruházásokat ütemeznek át vagy halasztanak el…
Meddig tart(hat)?
A sertéstartók arra keresték a választ, hogy vajon meddig tart az ágazatban a jól-lét? Kiderült: holland cégek megrendeltek egy tanulmányt az Agrárgazdasági Kutató Intézettől az esetleges kelet-európai terjeszkedési lehetőségekről, feltehetően Ukrajnát helyezve a középpontba. Az előadók szerint "Isten mentsen minket attól, hogy a hollandok az olcsó ukrán takarmányra alapozva intenzív sertéstartásba fogjanak." Már így is ott tartunk, hogy a legjobb ukrán agrárvállalkozások nagyrészt amerikai, vagy nyugat-európai kézben vannak…
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az agráriumot sújtó munkaerőhiányról, valamint az arra "gyógyírt" kínáló duális képzésről rendezett kerekasztal-beszélgetést a 32. Farmer Expón. A munkaerőhiánnyal küzdő cégek zöme ezt a problémát automatizálással, robotizálással és béremeléssel igyekszik enyhíteni; már ahol van erre forrás. Ahol nincs, ott a már meglévő képzetlen munkaerő ki- vagy átképzésével próbálnak úrrá lenni a helyzeten a munkaadók. Állandó probléma a folyamatosan növekvő bérigény, az alacsony munkamorál, illetve a motiváltság és a munkatapasztalat hiánya. Pályakezdőket kevés cég alkalmaz, leginkább a hazai és az itt működő külföldi nagy cégek fordulnak bizalommal a fiatalság felé. Náluk ez az arány 65%.