Újabb rekordon a görög törlesztéskockázati biztosítás árazása Londonban

Gazdaság - 2011-09-08

Soha nem mért magasságokba emelkedett a görög államadósság-törlesztési kockázat biztosítási tranzakcióinak árazása a csütörtöki londoni kereskedésben, tükrözve a görög szuverén adósságtörlesztési kilátásokkal kapcsolatos, ismét erősödő piaci félelmeket.

    Az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision szakelemzőinek kimutatása szerint az ötéves futamidejű görög kormánykötvények nem teljesítővé válásának kockázatára köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama a 2805,2 bázispontos előző záróról 2900 bázispont - tízmillió euró görög államadósságra 2,9 millió euró - közelébe drágult csütörtökön a londoni piacon.

     Ez világrekord CDS-díjszabás bármely szuverén adós esetében.

    A CMA számítási modellje szerint a péntekre kialakult görög CDS-árszint arra vall, hogy a londoni adósságpiac jelenleg éppen 90 százalékos halmozott valószínűséggel árazza Görögország mint államadós törlesztésképtelenné válását ötéves távlatban.

    Magyarország államadósság-törlesztési kockázatának biztosítási tranzakciói is drágultak valamelyest, de továbbra is messze olcsóbbak, mint az adósság- és költségvetési válsággal küszködő euróövezeti országokéi.

    A CMA kimutatása szerint a csütörtöki londoni kereskedésben a magyar CDS-középárfolyam 414 bázispont környékén mozgott, vagyis egységnyi, tízmillió euró magyar szuverén adósságra jelenleg 414 ezer euró körüli éves középárfolyamon kínálnak határidős törlesztésbiztosítási tranzakciókat a londoni piacon.

    Magyarország ezen a mércén kevésbé kockázatos adósnak számít - Görögországon kívül - Olaszországnál és Portugáliánál is; az olasz CDS-kontraktusok éves középárfolyama az irányadó ötéves futamidőre csütörtökön 425 bázispont volt, a portugál CDS-árazás ezer bázispont felett járt.

    Az euróövezeten belüli adóskockázati megítélések hatalmas - és növekvő - különbségeit jelzi, hogy Németország szuverén kötvényeinek CDS-középárfolyama a 2900 bázispontot közelítő görög díjszabásokkal szemben 78 bázispont - tízmillió euró német államkötvény-adósságra számolva mindössze 78 ezer euró - környékén mozgott a csütörtöki londoni kereskedésben.

    A CDS-tranzakciók árazásai jelzik, hogy a piac mennyire tartja kockázatosnak azt az állami vagy vállalati adóst, amelynek kötelezettségeire az adott törlesztésbiztosítási kontraktusok vonatkoznak. Minél magasabb az aktuális CDS-díjszabás, annál nagyobbnak tekintik a piaci szereplők az érintett szuverén vagy cégadós törlesztésképtelenné válásának halmozott távlati rizikóját.

    A görög szuverén törlesztési kilátásokat ismét egyre borúlátóbban ítélik meg londoni piaci és elemzői körökben.

    A Capital Economics, az egyik legnagyobb citybeli gazdaságelemző cég legutóbbi helyzetértékelése szerint "gyakorlatilag elkerülhetetlen" a jelentős befektetői veszteségleírásokkal járó görög adósságátrendezés, és ez akár már jövőre bekövetkezhet.

    A ház londoni pénzügyi elemzői a felmerült új kockázatok között említik a "mélységes megosztottságot" abban a kérdésben, hogy Görögországnak az újabb mentőcsomag fejében kell-e pénzügyi biztosítékokat nyújtania más euróövezeti országoknak. A Capital Economics szerint ha ebben nem születik kompromisszum, az akár azzal is járhat, hogy nem sikerül összeállítani az újabb görög mentőcsomagot.

    A cég csütörtöki elemzése szerint kezdenek kiújulni az aggodalmak Olaszország fizetőképességével kapcsolatban is. A ház szakértői szerint az olasz kormány "határozatlansága" a legutóbbi költségvetési csomag ügyében alátámasztja azt a nézetet, hogy valószínűtlen az olasz közfinanszírozás stabilizálásához szükséges kemény és népszerűtlen intézkedések elfogadása.

    A Capital Economics szerint ennek alapján "egyértelműen a lehetőségek között van", hogy Olaszország törlesztésképtelenné válik, aminek "katasztrofális" következményei lennének.

    Más nagy londoni elemzőházak szerint félő, hogy az adósságválsággal küszködő nagy tagállamok fenntarthatatlanná váló adósságdinamikái előbb-utóbb szétfeszítik az euróöveztet.

    Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző csoportja - szeptemberre szóló, Londonban kiadott legújabb globális előrejelzésében egyharmadosnál nagyobb esélyt adott arra, hogy az euróövezet mostani formájában nem marad fenn.

    A ház a valutaunió sorsára több forgatókönyvet is kidolgozott. Ezek közül a legborúlátóbb azt feltételezi, hogy az olasz és a spanyol kötvényhozamok folyamatosan tovább emelkednek, és a kezelhetetlenné váló adósságteher miatt e két valutauniós gazdaság végül törlesztésképtelenné válik, ami euróövezeti tagságuk feladásához vezethet.

    Tekintettel az olasz és a spanyol gazdaság méretére, e két ország távozása az euróövezet teljes szétesését eredményezheti - áll az EIU új világgazdasági elemzésében.

    Az olasz adóssághelyzet egy másik vezető londoni gazdasági-üzleti kutatóközpont, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) nemrégiben összeállított helyzetértékelése szerint is "közel jár ahhoz, hogy fenntarthatatlanná váljon". A ház azt jósolta, hogy sem Olaszország, sem az ugyancsak a piaci figyelem középpontjába került Spanyolország lakossága nem lesz hajlandó vállalni az euróövezeti tagság fenntartásához szükséges "szűkölködést".

    A CEBR elemzői ennek alapján mindössze egyötödös esélyt adtak arra, hogy az euróövezet tíz év múlva is létezni fog jelenlegi formájában.