Újabb történelmi mélyponton a várakozások

Gazdaság - 2009-02-02

A tavaly ősz eleje óta rohamosan romló GKI konjunktúra-index szezonális hatásoktól megtisztított értéke az idei évet újabb történelmi mélyponton kezdte. A GKI Gazdaságkutató Zrt. (www.gki.hu) által - az Európai Unió támogatásával - készített felmérés szerint sem az üzleti szféra, sem a lakosság nem volt még soha olyan pesszimista, mint 2009 januárjában.

Az ipari bizalmi index zuhanása decemberben markánsan fékeződött, de januárban kissé ismét gyorsult. Egyaránt romlott az elmúlt és a következő időszaki termelésről, valamint a rendelésállományról alkotott vélemény. Minimálisan, de javult viszont az exportrendelések, stagnált a saját termelésű készletek megítélése. Gyengült a foglalkoztatási szándék.

 

Az építőipari bizalmi index értéke januárban kissé csökkent. A termelési helyzet és a rendelésállomány megítélése lényegében nem változott, a foglalkoztatási szándék viszont némileg romlott.

 

Januárban - bár a korábbinál kisebb mértékben - de folytatódott a szolgáltatói bizalmi index csökkenése is. Tovább romlott az üzletmenet megítélése, a közeljövőre vonatkozó forgalom és foglalkoztatási lehetőség megítélése pedig alacsony szinten stagnált.

 

A 2008 júliusa óta tartó zuhanást követően viszont enyhén javult a kereskedelmi bizalmi index értéke. Lényegesen kedvezőbb lett az eladási pozíció, valamelyest a készletek, s kissé a közeljövőben várható rendelések megítélése.

 

Az iparban és az építőiparban az áremelési törekvésekkel szemben többségbe kerültek az ármérséklési tervek. A kereskedelmi cégek körében a következő három hónapra várt átlagos áremelkedés mértéke alacsony, s kisebb a decemberinél. A fogyasztók inflációs várakozásai viszont kissé erősödtek. A magyar gazdaság kilátásairól alkotott vélemény különösen a lakosság körében lett a korábbinál is pesszimistább. A kereskedelemben is sokat, az építőiparban kissé romlott az ország közeljövőjéről alkotott vélemény, az iparban viszont nem változott, a szolgáltatók körében pedig kissé javult.

 

A GKI fogyasztói bizalmi index értéke 2008 októbere óta zuhan, s januárban még a Bokros-csomag időszakában tapasztaltnál is mélyebbre esett. Számottevően romlottak a lakosság saját várható pénzügyi helyzetére vonatkozó várakozásai, tovább erősödött a munkanélküliségtől való félelem, miközben a rövidtávú megtakarítási képesség megítélése nem változott decemberhez képest. A lakosság túlnyomó többsége (88%-a) szerint családjának továbbra sincs módja félretenni. A nagy értékű tartós fogyasztási cikkek jelenlegi és egy éven belüli vásárlási lehetőségének megítélése egyaránt kedvezőtlenebb lett.