A nagy érdeklődéssel fogadott első két pályázati felhívás után ismét pályázni lehet a Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében. A határmenti szervezetek több mint 20 millió euró uniós támogatásra pályázhatnak az új pályázati felhívásban.
A kiírás egyfordulós eljárásban kisebb léptékű projektek finanszírozását célozza meg, és nagymértékben hasonlít a program keretében meghirdetett első felhívásra mind a meghirdetett intézkedések, mind a pályázókkal szembeni elvárások terén. Mindezek mellett az első felhívás tapasztalatai, valamint a pályázás folyamatát könnyítő intézkedések beépítésre kerültek.
A támogatott tevékenységek köre igen széles. A határon átnyúló közlekedés fejlesztését célzó tanulmányok/tervek elkészítése és a hírközlés fejlesztése mellett lehetőség van természetvédelmi, az üzleti együttműködést elősegítő és a turizmus fejlesztését megcélzó projektekkel is pályázni. Nem marad ki a közös kutatások és a K+F tevékenységekben érintett szektorok közötti együttműködések támogatása sem, de lehetőség van az oktatási, munkaerő-piaci és egészségügyi/veszélyelhárításban részt vevő intézmények közötti kooperáció fellendítésére is. Ismét jelentős forrás áll rendelkezésre a korábbi kiírásban oly népszerűnek bizonyult közösségek közötti együttműködés intézkedési területre.
A jogosult pályázók köre azokat a közcélú tevékenységet folytató non-profit szervezeteket öleli fel (állami intézményektől a helyi közigazgatási szervezeteken keresztül a civil szervezetekig és kereskedelmi kamarákig), akik a határtérségben tevékenykednek és a határ túloldalán levő szervezetekkel együtt egy közös, határon átnyúló jelentőségű projektet kívánnak megvalósítani. A projektben legalább egy magyar és egy román partnernek kell részt vennie a jogosult támogatási területről.
A felhívás keretében több mint 20 millió euró Európai Regionális Fejlesztési Alapból származó uniós támogatás áll a pályázók rendelkezésére, melyhez a magyar projekt partnerek esetében 10%, a román partnerek esetében 13% nemzeti társfinanszírozás járul. A pályázatok benyújtási határideje 2009. január 22.
A pályázók szempontjából egyik legfontosabb újítás, hogy úgy a román, mint a magyar nyertes pályázók esetében lehetőség van előlegfizetésre a nemzeti társfinanszírozásból, a román pályázók esetében a támogatás 90%-áig, magyar pályázók esetén pedig 100%-ban, közvetlenül a társfinanszírozásról szóló szerződés megkötése után.
A Közös Szakmai Titkárság (budapesti illetve békéscsabai irodái) együttműködésben a nagyváradi Info Ponttal ezúttal is számos információs eseményt szervez, annak érdekében, hogy közelebb hozzák az emberekhez és pályázókhoz a programot, és szélesebb körben ismertessék a pályázati lehetőségeket, továbbá, hogy elősegítsék a partnerkeresést, és partnerségek kialakulását.
A felhíváshoz kapcsolódó pályázati dokumentáció a program honlapján (www.huro-cbc.eu vagy www.hungary-romania-cbc.eu) található.
A Magyarország–Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program a magyar-román határtérség közös fejlesztéshez nyújt európai uniós forrásokat 2007 és 2013 között a korábbi INTERREG IIIA – Phare CBC 2004-2006 program folytatásaként. Magyar részről Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Békés és Csongrád, román oldalról pedig Szatmár (Satu Mare), Bihar (Bihor), Arad és Temes (Timis) megyék vesznek részt a programban. A 2013-ig tartó programidőszakban közel 248 millió euró, részben ERFA támogatásból, részben nemzeti társfinanszírozásból biztosított uniós forrás áll a pályázók rendelkezésére nyílt pályázati rendszer keretében.