Ukrán válság - Londoni elemzők: nagy kockázatú, de nem elkerülhetetlen az államcsőd

Gazdaság - 2014-02-24

Továbbra is nagy a kockázata az ukrán államcsődnek, amely azonban nem elkerülhetetlen, ha sikerül időben megállapodni egy új külső pénzügyi csomagról a nagy valószínűséggel kieső 15 milliárd dolláros orosz kötvényvásárlási program helyett - vélekedtek hétfői helyzetértékeléseikben londoni pénzügyi elemzők.

Az államcsőd elkerülésével kapcsolatos óvatos piaci derűlátást tükrözte, hogy jelentősen csökkent az ukrán törlesztéskockázatra kínált fedezeti ügyletek díjszabása a hétfői londoni nyitásra.

    A Markit Financial Information Services piaci adatszolgáltató kimutatása szerint az ukrán államadósság-törlesztési leállás rizikójára köthető piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps, CDS) középárfolyama 1100 bázisponton nyitott Londonban. A múlt hét végén még jóval 1300 bázispont - tízmillió dollár névértékű ötéves ukrán devizakötvényre számolva 1,3 millió dollár - feletti CDS-díjszabásokat mértek.

    Az Eurasia Group nevű globális politikai-gazdasági kockázatelemző csoport londoni szakértői hétfői értékelésükben 40 százalékosra becsülték az általuk kidolgozott, ukrán államcsőddel is számoló negatív forgatókönyv megvalósulásának esélyét. E forgatókönyv szerint a politikai belvillongások miatt nem sikerül gyorsan kormányt alakítani, és Moszkva is "nagyon agresszív" módon lép fel, igyekezve destabilizálni az ukrajnai helyzetet.

    Kijev hozzájut ugyan "rendkívül elhanyagolható mennyiségű" finanszírozáshoz az Egyesült Államoktól és az Európai Uniótól, de a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) nem kap anyagi támogatást.

    E forgatókönyv megvalósulása esetén az ukrán államcsőd kockázata nagyon magas.

    Az Eurasia ugyanakkor nagyobb, 60 százalékos esélyt ad az általa alapesetinek nevezett kedvező forgatókönyv megvalósulásának. Ez stabil, az összes régiót képviselő kormány megalakításával számol.

    E forgatókönyv alapján is megvan annak a kockázata, hogy Oroszország megakasztja az átmenetet, de Vlagyimir Putyin orosz elnök lehetőségei meglehetősen korlátozottak. Oroszországnak ugyanis gazdasági szempontból működőképes és integráns ukrán kormányra van szüksége az orosz költségvetési bevételek jelentős hányadát adó európai földgáz- és kőolajexport stabilitása érdekében. Moszkva ezért valószínűleg engedni fogja a jelenlegi politikai átalakulás kiteljesedését, bár várhatóan tesz kísérleteket az ukrán politika befolyásolására.

    E forgatókönyv alapján a nyugati kormányok valószínűleg elégséges pénzügyi segítséget adnának Kijevnek az államcsőd elkerüléséhez. Az Eurasia Group szakértői szerint ez több formát ölthet: lehetséges egy kisebb összegű kezdeti amerikai és EU-segélycsomag, amelyet készenléti hitelkeret követ az IMF részéről, vagy az IMF találhat módot rövid távú finanszírozásra addig, amíg össze nem áll egy teljes körű pénzügyi segélycsomag.

    Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics hétfői helyzetértékelése szerint Ukrajnának a szocialista rendszer összeomlása után nem voltak olyan gazdasági és politikai reformösztönzői, mint az Európai Unióba készülő közép- és kelet-európai országoknak, mivel az előző, 2004-es ukrajnai fordulat idejére már hanyatlóban volt az unió készsége a további bővítésre. Most reménytelibb a helyzet, mivel Brüsszel nagyobb hajlandóságot mutat Ukrajna integrálására, jóllehet a teljes ukrán EU-tagságig vezető út nagyon hosszú - hangsúlyozzák a Capital Economics elemzői.

    A ház szerint ugyanakkor döntő tényező, hogy az ukrán gazdaság képes lesz-e átvészelni a politikai átmenet időszakát. A cég becslései szerint Ukrajna külső finanszírozási igénye évente hozzávetőleg 80 milliárd dollár, amelyből 65 milliárd dollár a külső adósságszolgálatra kell. Ennek nagy része a vállalati szektort terheli, de a közadósság-állományból is lejár csak az idén 6,5 milliárd dollárnyi, és ehhez járul a 15 milliárd dollár körüli folyómérleg-hiány finanszírozási szükséglete.

    Mindezek alapján Ukrajnának a következő egy évben több mint 20 milliárd dollár pénzügyi segítségre lesz szüksége. A jó hír az, hogy az EU már tárgyal egy segélycsomagról, rossz hír viszont, hogy az ukrán bankrendszer rendkívül ingatag, és fennáll az a kockázat, hogy a politikai bizonytalanság miatt a betétesek végül megrohanják a bankokat - áll a Capital Economics hétfői elemzésében.

    Az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays szakelemzői szerint érdemi külső finanszírozás nélkül reális esély van arra, hogy az ukrán devizatartalék az idei év végéig 10 milliárd dollár alá csökken. Egy ilyen alacsony devizatartalék - különösen, ha az apadás okát kezeletlenül hagyják - nyilvánvalóan fenntarthatatlan lenne, és az államcsőd közvetlen veszélyét idézné fel.

    A Barclays elemzői szerint mindazonáltal az államcsőd nem elkerülhetetlen. A ház szerint az nem túl valószínű, hogy Oroszország folytatná a Janukovics-kormánynak megígért 15 milliárd dolláros kötvényvásárlási programot, de a jelenlegi sürgető helyzetben elképzelhető egy nem túl szigorú feltételrendszerrel kiegészített nyugati támogatási csomag összeállítása.