Az idén januártól május végéig a szállodák az előző évihez képest változatlan, átlagosan 53 százalékos szobakapacitás-kihasználtsággal működtek, a folyó áron számított bruttó szobaár-bevétel 12 százalékkal nőtt - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán.
Egy kiadott szállodai szoba bruttó átlagára (Gross ARR) 16.300 forint, nettó átlagára 14.200 forint volt a vizsgált időszakban. A bruttó átlagár jelentős mértékben, folyó áron közel 1.800 forinttal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
Január-májusban a budapesti öt- és négycsillagos szállodák szobakapacitás-kihasználtsága volt a legmagasabb, 64, illetve 61 százalékos. A legalacsonyabb, 37-38 százalékos kihasználtsággal a balatoni háromcsillagos és az ország keleti részén található négy- és ötcsillagos szállodák működtek.
A budapesti ötcsillagos egységekben kiemelkedően magas volt egy kiadott szoba ára, bruttó 34.250 forint, illetve nettó 29.800 forint. A fővárosi négy- és a vidéken működő négy- és ötcsillagos szállodák átlagosan 11.500-16.500 forintos, a háromcsillagos egységek 8.000-9.800 forintos bruttó átlagárat érvényesítettek. Egy kiadható szállodai szobára átlagosan közel napi 8.600 forint bruttó szobaár-bevétel (REVPAR), illetve 7.400 forint nettó szobaár-bevétel jutott január-májusban.
Az egy kiadható szobára jutó bruttó szobaár-bevétel folyó áron 790 forintot emelkedett 2005 azonos időszakához viszonyítva. A kiadható szobára eső szállásdíj-bevétel függött a szállodakategóriától és a területi elhelyezkedéstől. A legmagasabb összeget, bruttó 22.100, illetve nettó 19.200 forintot a budapesti ötcsillagos egységek érték el, míg a legalacsonyabbat, bruttó 3.000 forint, illetve nettó 2.600 forintot a Balaton partján elhelyezkedő háromcsillagos egységek. A bruttó szobaár-bevétel (Gross room revenue) összességében 12 százalékos folyó áras növekedést mutatott az év első öt hónapjában az egy évvel korábbihoz viszonyítva.
A szobaár-bevétel minden vizsgált szállodacsoportban emelkedett kisebb-nagyobb mértékben. A növekedés a vidéki szállodákban összességében nagyobb mértékű volt, mint a fővárosi egységekben. A legnagyobb mértékű, 43 százalékos emelkedést a Balaton partján működő háromcsillagos szállodák jelentették, de az ország keleti részén található háromcsillagos házakban is jelentősen, 33 százalékkal nőtt a bruttó szobaár-bevétel.
Január-májusban az eltöltött vendégéjszakák száma 1 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához képest. A fővárosi szállodacsoportokat 1-7 százalékos csökkenés jellemezte, míg az ország keleti részén elhelyezkedő, valamint a Balaton partján levő négycsillagos egységek a vendégéjszakák számának jelentős, 5-11 százalékos emelkedéséről számoltak be.