Mindebben – nem meglepő módon – szerepet játszik a lakásépítések nagyarányú visszaesése, a nagy állami megrendelések elmaradása. Ez utóbbi okozza elsősorban, hogy az átlagosnál jóval nagyobb mértékben – csaknem ötödével – csökkentek a jórészt infrastrukturális beruházásokhoz kötődő munkák.
A szakma szinte tehetetlenül asszisztál a tragikus folyamatokhoz, az építőipari szakszövetség újabb és újabb prognózisai egyre távolabbra teszik a fellendülés megindulását. Az év elején még azt jósolták, hogy az idei építőipari tevékenység az előző évihez képest 0–2 százalékkal csökken, legutóbb már 7–10 százalékról beszéltek. Különösen aggasztónak tartják a rendelésállomány zuhanórepülését: az áprilisban kötött új szerződések állománya a KSH szerint 30 százalékkal volt kevesebb az előző évinél. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó megrendelések volumene csaknem a felére esett. Az első négy hónapot nézve a szerződések állománya egyharmadával volt kisebb, mint egy évvel korábban.
Az építőipari cégek mást nem tehetnek: bizakodnak, hogy végre-valahára beindulnak az uniós pályázatok által inspirált beruházások, és a várt otthonteremtési program is kezdi éreztetni a hatását. VG