60 éves a Lyra zenekar

Helyi - 2008-02-18

A Debreceni Lyra Szimfonikus Zenekar 2008. március 9. vasárnap este 19 órai kezdettel – a népszavazás miatt a megszokottól eltérő helyen – a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának Liszt termében tartja idei első hangversenyét, melyen a zenekar fennállásának 60. évfordulóját is ünneplik.

A műsor:

– Mendelssohn: Hebridák nyitány

– J. Haydn: F-dúr kettősverseny hegedűre és zongorára

       közreműködik: Versánszky Ildikó hegedű, Bojti Eszter zongora

– Farkas Ferenc: Cantata Lirica (Szent János kútja)

        közreműködik:

                        a Sol Oriens kórus, karvezető: Deményi Sarolta

                        a Kodály Zoltán vegyeskar, karvezető: Vasné Katona Adrienne

 

A zenekar talán az ország legöregebb – folyamatosan működő – amatőr szimfonikus zenekara, mely városunk zenei életének mindig jelentős és lelkes részvevője volt. Tagjai nagyrészt nem a zenéből élő emberek, akik szabad idejükben, a közös zenélés örömére zenélnek.

 

A zenekar története a  www.lyra.fw.hu honlapunkon olvasható.

 

Alapító karmesterünk, Tóth László (mindenki Laci bácsija) halála után akkori koncertmesterünk, Pallagi Tamás vállalta magára a zenekar további vezetését, akit közben a város vezetése a Kodály Zoltán Zeneművészeti Iskola és Szakközépiskola vezetésével is megbízott, így nem kis erőfeszítésébe kerül a munkája mellett a zenekarunk szervezése, vezetése.

 

A zenekar összetétele rendkívül széleskörű, a szakközépiskolai tanulótól kezdve az egyetemi tanárig, a nyugdíjas orvostól az elektromérnökig sok-sok civil szakma képviselője veszi kezébe általános-, közép- vagy főiskolai szinten tanult hangszerét a zene szeretetének indíttatására.

 

Alapító tagjaink közül sajnos már egy sem játszhat a zenekarban, de hagy említsek meg néhány nevet – a teljesség igénye nélkül – a még ma is aktív régi tagjaink közül, akik sokat tudnak mesélni zenekarunk múltjáról, életéről.

– Egey Ervinné (Erika) nyugdíjas adminisztrátor (fuvola), a zenekar gazdasági vezetője, legrégebbi ma is aktív tagunk. Alapító karmesterünk javaslatára tanult meg fuvolázni.

– Patkós Béláné nyugdíjas SZTK ügyintéző (hegedű), 1958 óta tag.

– Dr. Rajmüller László nyugdíjas iskolaigazgató, a második hegedűszólam szólamvezetője, 1958 óta tag.

– Dr. Lieli Pál egyetemi adjunktus (fuvola), zenekarunk „mesélő” konferansziéja, 1971 óta aktív tag (lásd, feleségével (Zsófi, hegedű) együtt.

– Dr. Papp Zoltán egyetemi adjunktus (gordonka), aki édesapja után vette át a csellószólam vezetését.

– Záborszky László villamosmérnök (fagott), a zenekar kottatárosa, szintén nagyon régi tag.

– Gyarmati Éva távközlőmester (nagybőgő), aki néhány év GYES miatti kihagyástól eltekintve – 1973 óta a próbákon szinte mindig, de néha a koncerten is egyedül viszi a – nőkre nem igazán jellemző – nagybőgő szólamot.