650 éve lett város Debrecen

Helyi - 2011-01-16
Már a város bálját is a 650. évforduló idézésének szentelte az önkormányzat 2011. január 15-én. Ezt megelőzően tartott sajtótájékoztatót Kósa Lajospolgármester, aki elmondta: az évforduló jegyében ebben az esztendőben az önkormányzat össze szeretne gyűjteni 650 olyan érdekes, lényeges dolgot, ami jelentős szerepet játszott, illetve emlékezetes lehet Debrecen, vagy a város révén az ország történetében.

Többek közt olyan érdekességekre lehet gondolni, mint hogy Fazekas Mihály Lúdas Matyi című művében debreceni helyszínekre, figurákra lehet ismerni; Kölcsey Ferenc, a Himnusz költője a Református Kollégiumban diákoskodott; vagy hogy Ady Endre debreceni joghallgató korában a város futballcsapatának jobbfedezete volt. Olyan idő is volt, mikor Debrecen volt az ország legnépesebb városa.Az önkormányzat szeretne emléket állítani a Debrecent mezővárosi rangra emelő I. (Nagy) Lajos királynak. Az Egyetem sugárútba illeszkedő tér már viseli az uralkodó nevét, s itt – az 1990-es évek legelejéig ezen a helyen álló, ledöntött tanácsköztársasági emlékszobor (amit a helyi népnyelv légykapóként vagy stop-szoborként emlegetett) – helyén állhatna ez az emlékhely vagy emlékjel, melyről az önkormányzat városvédő- és civil szervezetekkel is szeretne egyeztetni. A mezővárossá válás 650. évfordulójáról április 11., a város napja, valamint a nyári nagyrendezvények kapcsán is szeretne megemlékezni az önkormányzat. A polgármester az idei debreceni évfordulók közül kiemelte azt, hogy 450 éve működik folyamatosan nyomda – a jelenlegi Alföldi Nyomda – a városban, amely ily módon valószínűleg az ország legrégebbi vállalata. Az alapításkori hagyományokhoz híven a cégben a mai napig van az önkormányzatnak és a református egyháznak tulajdonrésze – még ha jelképes arányban is. 100 éve indult el az első villamos a városban – s most épül az új második villamosvonal –, és szintén 100 éve nyílt meg az országban az első, kizárólag erre a célra épített mozgóképszínház is Debrecenben. A 650. évfordulóról Kósa Lajos egyébként levélben tájékoztatta Jerzy Buzeket, az Európai Parlament elnökét, s e levélreRoberta Angelilli az Európai Parlament alelnöke válaszolt. 2011-ben egyébként Gödöllő, Balatonfüred és Budapest mellett Debrecen lesz az egyik helyszíne az Európai Unió magyar elnökségével kapcsolatos tanácskozásoknak. Ezek közül az egyik legjelentősebb esemény a tagállamok mezőgazdasági minisztereinek ülése. Itt nagyon fontos kérdések kerülhetnek majd napirendre: köztük például génmanipuláció-mentes növények termesztésének problematikája az Európai Unió tagállamaiban.

 

A sajtótájékoztatón más témát – az Új Széchenyi Tervet – érintő újságírói kérdésre válaszolva Kósa Lajos elmondta: Debrecenre ez a fejlesztési program elsősorban az egészségturizmus erősítése, valamint az úgynevezett multimodális közlekedési csomópont és a Debrecent Nagyváraddal összekötő gyorsforgalmi út tervezett megvalósítása révén gyakorolhat igen pozitív hatást.

 

A Magyaroszág EU- elnöksége idején Debrecenben megrendezendő európai uniós programok

 

2011. május 29-31. – Az Európai Unió tagállamai mezőgazdasági minisztereinek informális ülése

Szervező: Külügyminisztérium

2011. június 5-9 – WIRE 2011 – Európai innovatív régiók hete – a klaszterek és a kutatási infrastuktúra kapcsolata (ennek keretében az Kutatási Ifrastruktúrák Európai Stratégiai Fórumának (ESFRI) ülése június 5-6-án, a konferencia június 7-9-én lesz)

Szervező: Innova Észak-alföldi Regionális Fejlesztési és Innovációs Nonprofit Kft.

Finanszírozó: DG Research Európa Bizottság, 7. Kutatási és Technológiafejlesztési Keretprogram

2011. április 12-13. vagy 13-14. –  Pre-commercial Procurement – A kereskedelmi hasznosítást megelőző beszerzés európai tagállami jó gyakorlatai

Szervező: Észak-alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség

 

Jeles debreceni évfordulók 2011-ben

 

650 éve mezőváros Debrecen (I. Lajos kiváltságlevele 1361. június 14-én kelt)

475 éve született Méliusz Juhász Péter református püspök (1536)

450 éve alapították a debreceni nyomdát (1561)

250 éve született Diószegi Sámuel református lelkész, botanikus (1761)

130 éve született Medgyessy Ferenc szobrászművész

130 éve született Oláh Gábor költő

100 éve indult el Debrecen első villamosa (1911)

100 éve nyílt meg hazánk első épített mozgóképszínháza Debrecenben (1911)

60 éves a jelenlegi debreceni helyőrség (1951)

50 éve indult a Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny (1961)

40 éves a Debreceni Jazznapok (1971)